Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; yerli sığır ıslahının ilk kez halk elinde gerçekleştirileceği projeyle yerli genetik kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması, bakım ve besleme avantajlarından yararlanılması öngörülüyor. Ankara ve Balıkesir’de başlatılacak olan çalışmalar çerçevesinde; anaç sığır başına 2 bin lira, doğum, 6 ay ve 1 yaş canlı ağırlık tartımları alınan yavrularına ise bin 500 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Yerli sığır ırklarından Boz Irk; yayıldığı Trakya, Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Anadolu’nun batı bölgelerinin iklim ve çevre şartlarına adapte olmuş ve gıda gereksinimi bakımından kanaatkar olarak biliniyor. Doğal yaşam alanları genelde dağlık bölgelerdeki orman içleri ve engebeli araziler olarak dikkati çekiyor.

Diğer bir yerli sığır ırkı olan Yerli Karalar ise Orta Anadolu Bölgesi’nde yetiştiriliyor. Bu bölgenin iklim ve çevre şartlarına adapte olan Yerli Kara ırkı; her türlü bakım, besleme ve barındırma koşullarında yetiştirilebiliyor. Çok uysal olmasıyla bilinen söz konusu ırk, az ot ve saman ile beslenmesi nedeniyle kanaatkar ırk olarak tanımlanıyor.

Bu iki ırk için hazırlanan ıslah projesiyle hem yerli genetik kaynaklarının korunacağını hem de süt ve et gibi verim kabiliyetlerinin artırılarak Türkiye’nin hayvancılığına katma değer sağlanmış olacağını belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; büyükbaş hayvancılık alanında gıda arzında sıkıntı yaşanmaması için küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve hastalıklara dayanıklı ırkların geliştirilmesi ve ıslah edilmesinin önem taşıdığını söyledi.