Akşehir 2 No.lu Hacı İzzet Baysal Aile Sağlığı Merkezi Anahtar Teslim Götürü Bedel Betonarme Karkas Bina Yapım İşi İhalesi, açık ihale usulü ile gerçekleştirildi. Yıkımına başlanan binanın bir dönem Devlet Hastanesi ve Verem Savaş Merkezi olarak hizmet vermişti.

Sözleşme imzalandığı tarihten itibaren 20 gün içinde yer teslimi yapılan ihalede yapım işinin 360 takvim günü olarak belirlendi. Akşehir 2 No.lu Hacı İzzet Baysal Aile Sağlığı Merkezi Yaklaşık bin 100 m2 inşaat alanına sahip olacak.

İhalesi yapılan 2 No.lu Hacı İzzet Baysal Aile Sağlığı Merkezinin projesi, Mimar Gonca Adalı tarafından orijinaline uygun  çizilip ,Konya Müzeler Müdürü Ömer Faruk Türkan’a vermesi ve  sonrasında da Akşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Erdem ile paylaşması üzerine Erdem, Bu binanın Akşehir için önemli bir yeri olduğunu ve ilk Belediye Hastane binasının burası olması üzerine Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’a durumu izah etmesiyle 1950’li yıllarda yapılan ilk projenin aynısının yapılması konusunda karar verdiler.

Yapılacak olan yeni bina; Atatürk’ü Akşehir’i ziyaretinde misafir eden, bir dönem Devlet Hastanesi ve Verem Savaş Merkezi olarak hizmet veren ve 1950’li yıllarda yıkılmasının ardından yerine ASM yapılan tarihi konağın görünümünde olacak.