banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

YERLEŞME ORANI YÜZDE 31 OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kuruluşlarında yetişen, korunma ve bakım altındaki gençlerden bu yıl YKS sınavına katılan 780’inin 241’i üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına kayıt yaptırmaya hak kazandı.

GÜNDEM 14.09.2021, 00:11 13.09.2021, 17:37 Haber Merkezi
1887
YERLEŞME ORANI YÜZDE 31 OLDU
banner12

Üniversiteye yerleşen gençlerin en fazla tercih ettiği bölüm sosyal hizmetler olurken, bunu; çocuk gelişimi, mühendislik ve öğretmenlik programları izledi. Sosyal hizmetler bölümlerine 25, çocuk gelişimi ve mühendislik bölümlerine 10’ar öğrenci yerleşti.

Üniversiteyi kazanan gençlerin tercihleri arasında öğretmenlik, hukuk, psikoloji, diş hekimliği, mimarlık, İngiliz dili ve edebiyatı, Fransız dili ve edebiyatı, Fars dili ve edebiyatı, sosyoloji, tarih, gastronomi ve mutfak sanatları, antrenörlük eğitimi, halkla ilişkiler ve tanıtım, yeni medya ve gazetecilik, moda tasarımı, aşçılık, ilk ve acil yardım gibi bölümler de yer aldı.

YKS Sınav sonuçlarına göre üniversiteye yerleşme oranı yüzde 31 olurken, korunma ve bakım altındaki gençlerin eğitim ve öğretim giderlerinin karşılanmasının yanı sıra öğrenci katkı payları da Bakanlık tarafından karşılanacak ve harçlık verilecek. Ayrıca barınma, ulaşım ve yemek ücreti desteğinde de bulunulacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kuruluşlarında yetişmiş lisans ve ön lisans mezunu gençlere, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam hakkından yararlanmada öncelik de tanınıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
24
parçalı az bulutlu