banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

YENİ BAŞKANDAN TARIM ALANLARI UYARISI

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Konya Şubesi’nin 17’nci Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yapılan seçimlerde başkanlığa seçilen Alptekin İlgün; küresel iklim değişikliği ve küresel şirketlerin, gittikçe daralan tarım alanları için ciddi sorunlar getirdiğini söyledi.

GÜNDEM 28.02.2022, 00:09 27.02.2022, 19:59 Haber Merkezi
1098
YENİ BAŞKANDAN TARIM ALANLARI UYARISI
banner12

TZYMB Genel Başkanı Mehmet Ali Ünal’ın katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul’da, birlik üyelerinin tamamı hazır bulundu. Açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Ünal; kamunun beş yıldır ziraat mühendisi istihdamı yapmadığını belirterek, Tarım Bakanlığı’ndan bu konuda adım atmasını istedi. Ziraat mühendislerinin fakültelerde yeterli eğitimi aldıklarının altını çizen Ünal, ayrıca bitki koruma ürünleri satış belgesi için sınava alınmalarını doğru bulmadıklarını söyledi.

TZYMB Konya Şube Başkanlığına, üyelerin tamamının oyu ile seçilen Alptekin İlgün de Türk tarımına hizmetin milli ve kutsal bir görev olduğunu belirtti. İlgün, konuşmasında; “İklim değişikliği ve çeşitli nedenlerden dolayı, ülkemizde tarımsal kullanımdaki topraklarımız,  su ve genetik kaynaklarımız giderek azalmaktadır. Önümüzdeki elli yılda dünyamızı ciddi tehlikeler beklemektedir. Türkiye de bu tehlikenin içindedir. Küresel iklim değişikliği ve küresel şirketler, gittikçe daralan tarım alanları için ciddi sorunlar getiriyor. Çözüm; su, toprak ve enerji kaynaklarını akılcı, sorumlu ve geleceğe de taşıyabilecek biçimde kullanmaktan geçiyor. Tarım, artık gelişimin ve milli güvenliğin bir anahtarı konumundadır. Bunun için çiftçi ile ziraat mühendisleri arasındaki köprünün daha sağlıklı çalışmasını sağlayacak mekanizmaları geliştirmemiz gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Yapılan seçimlerde TZYMB Konya Şubesi Yönetim Kurulu, Zir. Yük. Müh. Alptekin İlgün başkanlığında; Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı, Dr. Eyüp Başer, Zir. Yük. Müh. Ali Dündar ve Zir. Yük. Müh. Cemil Şan’dan oluştu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
18
açık