banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

YARALI EBABİL KUŞU TEDAVİ ALTINA ALINDI

Akşehir Belediyesi personeli tarafından belediye hizmet binasının önünde yerde bulunan Ebabil kuşu, Akşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren belediye veteriner hekimi tarafından gözetim altına alınarak tedavisine başlandı.

GÜNDEM 10.06.2022, 00:08 09.06.2022, 18:00 Haber Merkezi
1402
YARALI EBABİL KUŞU TEDAVİ ALTINA ALINDI
banner12

Dünyada nadir olarak gözlemlenebilen kuşlardan olan ve kendine has kanat yapısı, uçarken aynı zamanda uyumasını sağlayan Ebabil kuşu, neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için yerde çok nadir gözlemlenebiliyor. Ebabil kuşları, diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor, sadece üremek için yere konuyor ve bir daha havalanmıyorlar. Neredeyse tüm canlı türlerinden uzak durmayı tercih ettikleri için nadir görülen bu kuşlar, halk arasında “Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacakları” efsanesi ile de biliniyor.

Göçmen kuşlar arasında yer alan Ebabil kuşları, eskiden yalnızca Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’de görülebilirken, küresel ısınma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği nedeniyle 2000’li yılların başından itibaren 4 türü ile ülkemizde de görülüyor. Kış aylarında Türkiye’yi terk edip Ebabil kuşları, ilkbaharın sonuna doğru geriye dönüyorlar.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık