banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

VAKA DÜŞMEDİĞİ SÜRECE OLMAZ!

Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ve İçişleri Bakanlığı’nın 3514 sayılı Genelgesi doğrultusunda, Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı. Valilik tarafından yayımlanan duyuruya göre de mesai saatleri yeniden düzenlendi.

GÜNDEM 02.03.2021, 11:28 Haber Merkezi
1652
VAKA DÜŞMEDİĞİ SÜRECE OLMAZ!
banner12

Koronavirüs salgını açısından çok yüksek riskli olduğu belirlenen 17 il arasında yer alan Konya’da İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan 2021 yılı 7 sayılı Karar kapsamında yapılan düzenlemeler şöyle sıralanıyor:

*Şehirlerarası seyahat: İçişleri Bakanlığı’nın ilgili Genelgeleri ile belirlenen Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde yer alan istisna / muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

*Sokağa çıkma kısıtlaması: Hafta içi günlerde 21:00-05:00 saatleri arasında, hafta sonlarında ise Cuma 21:00-Cumartesi 05:00 saatleri arasıyla Cumartesi 21:00’dan başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayarak Pazartesi günü saat 05:00’da bitecek şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Cumartesi günleri 05:00-21:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

*65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı: Bu yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilmesiyle 65 yaş ve üzeri olanlar 10:00-14:00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler 14:00-18:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.

*Eğitim muafiyeti: Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanları, durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma / ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklar.

*Yeme içme yerleri: 10:00-20:00 saatleri arasında paket servisi veya gel al, 20:00-24:00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verecekler. İşyeri içerisinde hizmet sunulmayacak.

*Tesisler kapalı: Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

*Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler: Kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek. Kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince, yapacakları her türlü organizasyonun en az 3 gün öncesinden, kişisel verilere yer verilmeksizin, hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapılacağı Kaymakamlıklara, e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilecek.

*Kalabalık oluşturacak etkinlikler: Yeni bir karar alınıncaya kadar; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler ertelenecek.

Mesai Saati Uygulaması

Diğer taraftan, Konya Valiliği tarafından yayımlanan Basın Duyurusuna göre; kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin mesai saatleri 08:30-12:30 ve 13:30-17:30 olarak belirlendi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur