banner8

banner9

banner28

banner10

UMUT’UN SİSTEMİ BAKANLIĞA ÖNERİLDİ

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca (TİHEK) gerçekleştirilen denetlemeye dair Akşehir Umut Yatılı Bakım Merkezi tarafından yapılan açıklamada; 7 yıldır uygulanmakta olan “Açık Kapı” sisteminin, hazırlanan raporla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na önerildiği ve diğer bakım merkezlerinde yaygınlaştırılması gerektiğinin vurgulandığı belirtildi.

GÜNDEM 15.09.2020, 00:06 14.09.2020, 18:33 Haber Merkezi
6841
UMUT’UN SİSTEMİ BAKANLIĞA ÖNERİLDİ
banner12

TİHEK tarafından yapılan ve bakım merkezinin yatak odaları, banyo ve tuvaletleri ile yemekhane ve hobi odaları gibi ortak alanlarını kapsayan denetleme sırasında, 223 hasta ile de birebir görüşüldü. Denetleme sonucunda hazırlanan raporda, Merkezin; fiziki şartların yeterliliği ve hijyenin yanı sıra hasta-personel ilişkisi ve gerçekleştirilen etkinlikler açısından da örnek bir bakım merkezi olduğunun değerlendirildiği öğrenildi.

Kötü muamele kapsamında adli mercilere yansıyan hiçbir olayın yaşanmadığı Merkezde, 7 yıldır uygulanan “Açık Kapı” uygulamasının da ruhsal hastalar üzerindeki tedavi edici etkisi nedeniyle diğer bakım merkezlerinde yaygınlaştırılmasının Bakanlığa tavsiye edildiği bildirildi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
15
açık