banner8

banner9

banner28

banner10

'TAKLİT VE TAĞŞİŞ' YAPAN FİRMALARIN AD VE ÜRÜNLERİ AÇIKLANDI

31.08.2016 tarihli Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca “Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi” gereğince yapılan açıklamada yer alan firmalardan Akşehir’den 3 Konya’dan ADESE ve Afyonkarahisar’dan İKBAL SUCUKLARI gibi firmalarda bulunuyor.

GÜNDEM 05.09.2016, 08:47 05.09.2016, 08:47
41
'TAKLİT VE TAĞŞİŞ' YAPAN FİRMALARIN AD VE ÜRÜNLERİ AÇIKLANDI
banner12
31.08.2016 tarihli Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca “Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi” gereğince yapılan açıklamada yer alan firmalardan Akşehir’den 3 Konya’dan ADESE ve Afyonkarahisar’dan İKBAL SUCUKLARI gibi firmalarda bulunuyor.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun’unun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır.

Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü yer almaktadır.


Bu kapsamda, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlere ait bilgiler aşağıda yer almaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.


1-Ak Pınar Gıda Süt Hay. İml. İth. İhr. San. Ve Tic. Ltd. Şti. - Akşehir/KONYA


    Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Dana) - (Kanatlı Eti Tespiti)


2- Akgökseller Gıda Süt Mamülleri Tarım Ürünleri CHOT San ve Tic. Ltd. Şti. Akşehir/KONYA


    Tam Yağlı Erzincan Tulum Peyniri (Süt Yağı Harici Yağ) - Yağlı Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ)


3- Demircioğlu Süt ve Süt Ürünleri-Emre DEMİRCİ Akşehir/KONYA


    Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ)


4- Demircioğlu Süt ve Süt Ürünleri-Emre DEMİRCİ Akşehir/KONYA


Tulum Peyniri (Nişasta, Bitkisel Yağ), Tam Yağlı Tulum Peyniri (Nişasta, Bitkisel Yağ), Tulum Peyniri     (Nişasta, Bitkisel Yağ), Eritme Peyniri (Nişasta, Bitkisel Yağ), Eritme Peyniri (Nişasta), Eritme Peyniri (Bitkisel Yağ), Eritme Tulum Peyniri (Nişasta, Bitkisel Yağ), Tam Yağlı Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ), Tam Yağlı Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ), Tulum Peyniri (Bitkisel Yağ), Çörekotlu Tulum Peyniri (Nişasta, Bitkisel Yağ),  Büyükoba, Kaymakçı, Endam, Can Süt, Özlü


Konya’daki firmalardan;


Adese Alışveriş Merkezleri Tic. A.Ş./ Karatay/KONYA


Dana Kıyma (Deri Dokusu Tespiti)


NOT:  Adese Alışveriş Merkezleri Tic. A.Ş., İtirazlarının Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce reddedilmesi üzerine, Konya 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 2016/2416 değişik iş sayılı dosyası ile kararın ve karar sonucu verilen idari para cezasının iptali için dava açıldığını ve henüz dava sürecinin devam ettiği dönemde şirket hakkında yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını duyurmuştur.


 


Afyonkarahisar’daki firmalardan;


İkbal Gıda İhtiyaç Maddeleri İmalat San. İç ve Dış Tic. A.Ş./ AFYONKARAHİSAR


Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Tükrük Bezi (Baş Eti) Tespiti)


 


GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA:


‘Kamuoyu Duyurusu’


Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önüne geçilmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gerek mevzuat düzenlemeleri gerekse resmi kontrol uygulamaları şeklinde Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışma ve uygulamalar, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanun kapsamında hazırlanan “Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmelik” (R.G. 17.12.2011/28145) kapsamında yürütülmektedir. Yönetmelikte, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden firma ve ürün bilgileri ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firma ve ürün bilgilerinin Bakanlık resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulabileceği hükmü de yer almaktadır.


Kanun kapsamındaki ürünlere temel özelliğini veren öğelerden ve besin değerlerinden tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılması, miktarının değiştirilmesi veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılması tağşişi; bu Kanun kapsamındaki ürünlerin, şekil, bileşim ve nitelikleri itibarıyla yapısında bulunmayan özelliklere sahip gibi veya başka bir ürünün aynısıymış gibi gösterilmesi ise taklidi ifade etmektedir.


Taklit ve tağşişlerin; genellikle et ve et ürünlerine tavuk eti, sakatat, baş eti, soya vb. katılması; süt ve süt ürünlerine bitkisel yağ, jelatin, nişasta vb. katılması; bitkisel yağlara tohum yağı ve kalitesiz yağ ilave edilmesi gibi yollarla yapıldığı görülmektedir. Taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen gıda işletmelerine idarî para cezası uygulanmakta ve ürünler piyasadan toplatılmaktadır. “Bozulmuş ve değiştirilmiş gıdalar” ise; sildenafil, sibutramin, tadalafil gibi ürünün doğal yapısında bulunmayan ilaç etken maddelerinin, özellikle çikolata, enerji içeceği ve kahve gibi ürünlerin içerisine katılması suretiyle elde edilmekte, bu da kişilerin hayatını ve sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca üzerinde “+18” ifadesi olan, yanıltıcı reklam ve broşür gibi yollarla performans arttırıcı, zayıflatıcı, cinsel güç arttırıcı özellikleri vurgulanmak suretiyle çoğunlukla internet, doğrudan satış gibi farklı satış kanallarında piyasaya arz edilen ürünler de mevcuttur. Söz konusu ürünler de piyasadan toplatılmakta ve sorumluları hakkında kamunun sağlığına karşı işlenen suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır. Bütün bu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımız plan, program ve talimatlarıyla yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.


Bakanlığımızca bu kapsamda 2016 yılı Ağustos ayı itibariyle 558 bin 492 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir. Bu denetimlerde 8 bin 551 adet idari para cezası uygulanmış, 69 firma hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmakta olup ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 586 firmaya ait 1173 parti ürün tüketicinin bilgisine arz edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
11
toz