banner8

banner9

banner28

banner10

SÜRÜCÜ BELGELERİ KİMLİK KARTLARINA YÜKLENİYOR

Yeni tip sürücü belgelerinin yeni nesil kimlik kartlarına ücretsiz olarak yüklenmesi işlemine; Türkiye genelinde nüfus müdürlüklerinden randevu alınmak suretiyle 21 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren başlanacak.

GÜNDEM 19.09.2020, 00:10 18.09.2020, 17:25 Haber Merkezi
1059
SÜRÜCÜ BELGELERİ KİMLİK KARTLARINA YÜKLENİYOR
banner12

“Hayat Kimliğinle Kolay” projesinin tanıtım programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; kimlik kartlarının arkalarında yer alan çip içerisinde bulunan 5 alandan 4’ünü kullanarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmak istediklerini söyledi. Yeni tip sürücü belgelerinin yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmesi işlemi için herhangi bir ücret alınmayacağını belirten Soylu; “Sürücü belgesi geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartların yenilenmesi gerektiği gibi sürücü belgesi de kimlik kartından otomatik olarak silinecek çünkü her ehliyetin bir geçerlilik süresi var. Ayrıca, her iki belgenin fiziki olarak düzenlenmesine de devam edilecek” dedi.

Bakan Soylu’nun verdiği bilgiye göre; trafik uygulamalarında sürücü belgesi bilgilerinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartından sorgulanması, sistemsel olarak hazır hale getirildi. Bununla birlikte uygulamanın fiili olarak başlama tarihi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın görüşlerini bildirmeleri sonrasında netleşecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
8
parçalı bulutlu