banner8

banner9

banner10

SOSYAL BİLİMLERE BURS OLANAĞI

Üniversitelerin sosyal bilimler alanındaki ilgili bölümlerini tercih edecek öğrencilere; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde yer alan Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu tarafından burs desteği sağlanacak.

GÜNDEM 08.08.2020, 00:09 24.08.2020, 12:34 Haber Merkezi
629
SOSYAL BİLİMLERE BURS OLANAĞI
banner12

Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu tarafından toplam bin 300 lisans öğrencisine ulaştırılması öngörülen bursların, öğrencilerin genel başarı sırası ve yerleştikleri bölüme giriş sırası dikkate alınarak iki temel kriter üzerinden verilmesi planlanıyor. Genel başarı sıralamasına göre 3 kademeli olarak belirlenecek olan aylık burs desteği, en düşüğü bin lira olmak üzere 2 bin liraya kadar verilecek ve 2021 yılı Ocak ayı itibariyle başlayacak.

Türk Dil Kurumu; Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türkçe Öğretmenliği bölümlerinden birine yerleşen toplam 450 lisans öğrencisine ve yine bu bölümler içerisinde kazandığı bölüme en yüksek puanla yerleşen 50 lisans öğrencisine burs verecek. Kurum ayrıca, belirlenecek yabancı dil bölümlerine yerleşen toplam 150 lisans öğrencisine de başarı sıralamasına göre burs sağlayacak.

Türk Tarih Kurumu ise Tarih, Tarih Eğitimi, Tarih Öğretmenliği bölümlerinden birine yerleşen toplam 450 lisans öğrencisine ve yine bu bölümler içerisinde kazandığı bölüme en yüksek puanla yerleşen 50 lisans öğrencisine burs verecek. Ayrıca Arkeoloji, Sanat Tarihi, Antropoloji, Coğrafya, Felsefe, Sosyoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler gibi ilgili diğer bölümlere yerleşen toplam 30 lisans öğrencisine de başarı sıralamasına göre burs desteğinde bulunacak.

Kurumlarca belirlenen bölümlerde okuyan ara sınıf öğrencileri, yabancı dil bölümlerinde yan dal veya çift ana dal öğrenimi görmeleri halinde, yabancı dil bölümlerinde okuyan öğrenciler ise Türk dili ve tarihi ile ilgili belirlenen bölümlerde yan dal veya çift ana dal öğrenimi görmeleri halinde; verilecek burslardan kontenjanlar dahilinde faydalanabilecekler.

Burs müracaat takvimi, başarı sıralamasına ilişkin kriterler ve burs kontenjanlarını içeren ayrıntılı burs ilanı, Ekim ayında burs.ayk.gov.tr adresinden ve kurumların genel ağ sayfalarından duyurulacak. Başvurular ise Kasım ayında, www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Hizmetler bağlantısında bulunan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu başlığı altındaki uygulama üzerinden yapılacak. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
28
parçalı az bulutlu