banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

banner35

banner46

KURBAN KESİM YERLERİ BELİRLENDİ

Akşehir Kaymakamlığı Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararına göre; kurban satış yeri, Güllü Orman Mevkiindeki hayvan pazarı olurken, 6 farklı alan da kurban kesim ve kestirme yeri olarak belirlendi.

GÜNDEM 14.07.2021, 00:13 13.07.2021, 19:33 Haber Merkezi
693
KURBAN KESİM YERLERİ BELİRLENDİ
banner12

Akşehir İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği gereğince, ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde bizzat kesmeleri veya vekalet yoluyla kestirmelerine yardımcı olmak, kesim yerlerini ve bununla ilgili usul ve esasları belirlemek amacıyla toplandı.

Kaymakam Ahmet Sait Kurnaz başkanlığında, İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı, Belediye Başkanlığı, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda alınan kararlar şöyle sıralanıyor:

*Kurban kesiminin dini esaslara, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak gerçekleşmesi konusunda vatandaşlar, vaiz ve imam hatiplerce vaaz ve hutbelerde bilgilendirilecek.

*İnsan ve çevre sağlığı ve güvenliği ile hayvan hakları göz önünde bulundurularak, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak mekan, araç ve gereçler temin edilerek, zemininde su biriktirmeyen, dezenfekte edilebilir, aydınlatma ve havalandırması bulunan, görevliler ve vatandaşların tuvalet ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiş, dini ve hijyenik şartlara uygun olarak; kurban satış yeri Güllü Orman Mevkiindeki hayvan pazarı, kurban kesim ve kestirme yerleri ise Gazi Mahallesi Pazarı kapalı alanı, AKSEV Derneği, Kızılay Aşevi, Perşembe Pazarı alanı, Yarenler Mahallesi Pazarı kapalı alanı ve Güllü Orman Mevkiindeki hayvan pazarının yanında bulunan Yeni Kesimhane olacak.

*Satış ve kesim yerlerinde Covid-19 tedbirlerine uyulacak, belirli mesafelerde el antiseptiği bulundurulacak. Satış alanında, her 8 m2’ye 1 kişi olacak şekilde kontrollü giriş sağlanacak ve girişlerde ateş ölçülecek. Kesim yerleri, su tankerleri veya arozözlerle yıkanacak, kalıntıların temizliği ve dezenfeksiyon işlemleri Belediye tarafından yapılacak.

*Kurban kesim yerlerinde kesilen hayvanların deri ve sakatatlarının zayi olmadan amacına uygun bir şekilde değerlendirilmesi hususunda, fiziksel veya diğer unsurlar doğrultusunda gerekli tedbirler alınacak.

*Kurban satış ve kesim yerleri; komisyonca belirlenen denetçiler tarafından denetlenecek.

*Vatandaşların kesim işlemlerini, komisyonca belirlenen yerlerde yapmaları esas ve öncelikli olmakla beraber; bina ve bahçesinde kesim için uygun olan yerlerde, dini ve sıhhi şartlara uygun olarak kasap ve erbabı tarafından kesim yapılmasına engel olunmayacak. Umuma açık cadde, sokak, park, bahçe, ormanlık alanlar ve yol güzergahlarında kurban kesilemeyecek, kurban kesimlerinin görülmesi halinde Belediye Zabıta Ekiplerince engel olunacak. İlçe Emniyet Amirliği, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Muhtarlıklar da bu konuda gerekli tedbirleri alacak.

*Kurban satış ve kesim yerlerindeki her türlü atıklar, Belediye Temizlik Ekiplerince, geciktirilmeden kaldırılacak. Kurban atıklarının çöp varillerine atılması, kanalizasyon kanallarına dökülmesi, açıkta bırakılması engellenecek.

*Kurban kesim yerlerinde, vatandaşlara dini bakımdan yardımcı olmak amacıyla İlçe Müftülüğü tarafından din görevlileri ve kesimlerin sağlık şartlarına uygun olarak yapılması amacıyla da Veteriner Hekim hazır bulundurulacak.

*Çevre kirliliğine neden olanlara, izin verilmeyen yerlerde kesim yapanlara, hayvanlara kötü davranan ve bakımını ihmal edenlere, ilgili kanunlar çerçevesinde cezai işlem yapılarak idari para cezası kesilecek.

*Vatandaşlar, kurbanlık seçiminde; kulağı küpeli ve yanlarında pasaportları bulunan hayvanları satın almaları, kesimi yapılan hayvanların ise kulak küpelerini Muhtarlara teslim etmeleri, ayrıca “HaySağ” adlı küpe sorgulama mobil uygulamasını kullanabilecekleri hususunda bilgilendirilecek.

*Kurbanlık hayvan işletmeleri, hayvan sevkleri ve salgın hastalıklar açısından dikkat edilecek hususlara ilişkin tedbirler, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Sağlık Müdürlüğünce alınacak.

*Kesim esnasında sağlığa zararlı olduğu tespit edilen hayvanların etleri ve organlarının, diğer atıklardan ayrı olarak derin bir çukura gömülmesi ve çukurun kireçle kapatılması hususlarında Belediye tarafından gerekli önlemler alınacak.

*Büyükbaş hayvanların satış yerlerinden kaçırılmaması, yularlarının uzun ve sağlam olması hususunda yetiştiriciler, satıcılar ve kesimle görevli kasaplar uyarılacak.

*Kesim yaparak hayvanı yüzen ve et taksimi yapan kasap ve kasap yardımcıları ile kurban sahipleri; etle temas eden uzuvlarında hastalık ve yara olmaması, bu durumda olanların eldiven kullanması, kesimde ve pişirmede hijyene dikkat edilmesi hususlarında vatandaşlara uyarılarda bulunulacak. Kurban kesimi yapacaklar, portör muayenesi olacak ve belgelerini yanlarında bulunduracak.

*Damızlık değeri yüksek ve gebe dişi hayvanların kesilmesi önlenecek.

*Halk Eğitimi Merkezi’nde “Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları” düzenlenecek.

*Türkiye Diyanet Vakfı Akşehir Şubesince, vekaletle kurban bağışı almak üzere stant açılabilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
parçalı az bulutlu