banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

'KULLANMAMAK, KİŞİSEL HUKUKUN İHLALİDİR'

Salgınla mücadelede gelinen noktanın, korunması gereken büyük bir kazanım olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Maske, virüsün yayılmasına karşı elzem ve ortak bir tedbirdir. Maske kullanmayan kişinin, kullananlara karşı sorumluluğu vardır.

GÜNDEM 30.06.2020, 00:12 30.06.2020, 00:12
33
'KULLANMAMAK, KİŞİSEL HUKUKUN İHLALİDİR'
banner12

Salgınla mücadelede gelinen noktanın, korunması gereken büyük bir kazanım olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Maske, virüsün yayılmasına karşı elzem ve ortak bir tedbirdir. Maske kullanmayan kişinin, kullananlara karşı sorumluluğu vardır. İster yakın mesafede ister sokakta; maske kullanmamak, kişisel hukukun ihlalidir” dedi.

Kontrollü sosyal hayatın gereklerini yerine getirdikçe hayat kalitesinin daha da artacağının altını çizen Bakan Koca; şu değerlendirmede bulundu:

“Tedbire daha az ihtiyaç duyulacak dönemi, şimdi uyguladığımız tedbirlerle hazırlıyoruz. Durağanlaşan hayat, normalleşme süreci ile hız kazandı. Koronavirüsün, hayatın sevk ve idaresini elden alan bir güç olmaktan çıkmasını sağlamak gerekiyor. Ağız ve burun yoluyla bulaşan, mesafe kısaldıkça bulaşma riski çok artan bu virüs, evimizin dışında, başka insanlarla bir arada bulunduğumuz ortamlarda koruyucu maske kullanmamızı zorunlu kılıyor. Koronavirüs maskesi, virüsün yayılmasına karşı elzem bir tedbirdir. İhtiyatlılık değildir, mecburiyettir. Virüse karşı alınacak kişisel bir tedbir değil, ortak bir tedbirdir. Bu tedbir; aynı sosyal ortamda birbiriyle etkileşim halinde olan kişilerin tamamı tarafından alınmalıdır. Bu sebeple, maske kullanmayan kişinin ister yakın mesafede, sokakta, ister ortak mekan veya iş yerinde, maske kullananlara karşı sorumluluğu vardır. Bu durumlarda maske kullanmamak, kişisel hukukun ihlalidir. Tedbir alanların üzerimizdeki hakkına riayet edelim ve bu medeni davranışa, bizler de aynı medeni davranışla karşılık verelim. Maske tedbirini gerekli durumlarda uygulayalım ki uygulanabilir olsun, zamanla bıkkınlığa yol açmasın. Bıkkınlığa düşmek; bu uzun soluklu mücadeleden geriye düşmek, rehavete kapılmak, riske açılmak anlamına gelir.

Sanılanın aksine yaz aylarında virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır. Virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt yoktur. Bu iki iyimser ama yanlış kanıyı günlük hayatınıza dayanak yapmamanızı, yaz boyu dikkati elden bırakmamanızı istirham ediyorum. Tedbir, birbirimize karşı borcumuzdur. Tedbirlere ne kadar uyarsak dostça tokalaşacağımız, birbirimize sarılacağımız günler o kadar yaklaşır. Tedbirlere uymak, normale dönüş yolunu kısaltacaktır.”


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
31
açık