banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

KONYA’DA SU STANDARTLARA UYGUN

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, hizmet alanında bulunan ilçelere Otomatik Klorlama Cihazları (OKC) yerleştirdi.  

GÜNDEM 11.01.2021, 00:07 10.01.2021, 18:27 Haber Merkezi
2552
KONYA’DA SU STANDARTLARA UYGUN
banner12

Konya sınırları içindeki yerleşim yerlerinde bulunan su depolarındaki Otomatik Klorlama Cihazı (OKC) ile yeni bağlanan ilçe ve mahallelerde 701, şehir merkezinde ise 218 olmak üzere toplam 919 noktada su sağlığına yönelik önlemler alınırken, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı ile KOSKİ Genel Müdürlüğü Laboratuvarı’nda da numune kontrolleri yapılıyor.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Sağlık Bakanlığı’nın hükümlerine göre; memba sularının ve kaynaklarının dezenfeksiyonunun yapılması, fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerinin yapılıp izleme programlarının yürütülmesi görevlerini yerine getiren KOSKİ, şebekenin muhtelif noktalarından da klor miktarının belirlenmesi işlemini gerçekleştiriyor.

Gelişmiş cihazlarla donatılan ve akredite olmuş su kalite kontrol laboratuvarında, sahasında uzman personeliyle hizmet veren KOSKİ laboratuvarında; şehre su temin edilen kuyular, yüzeysel sular ve memba sularının (tatlı su) fiziksel kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılıyor. Su temin edilen kuyulardan mevsimsel olarak kuyu bazında tek tek, şebekeden ise dönüşümlü olarak numuneler alınıp analizlerinin yapıldığı laboratuvarlarda, talep olması halinde dışarıdan getirilen numunelerin analizleri de belli bir bedel karşılığı yapılıyor, analizler yükümlü olunan standartlarla kıyaslanıyor.

KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, konuyla ilgili açıklamasında; “Konya’da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine, TSE 266 ve Sağlık Bakanlığı’nın ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne uygun su üretimi yapılıyor. Şebeke suyu hem KOSKİ, hem de İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince sürekli kontrol ediliyor. Şu ana kadar yapılan kontrollerde kurumumuzla alakalı hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Merkezde ve ilçelerde yaşayan halkımız gönül rahatlığı ile KOSKİ tarafından üretilen ve dağıtımı yapılan şebeke suyunu ve tatlı suyu içebilirler” dedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık