banner8

banner9

banner10

'KAVUK SENDE' ÜNİVERSİTELİ GENÇLERLE BULUŞTU

Akşehir Belediyesi tarafından sosyal etkinlikler kapsamında düzenlenen “Kavuk Sende Kış Sohbetleri” programının son durağı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Akşehir Yurt Müdürlüğü oldu.

GÜNDEM 18.03.2015, 00:09 18.03.2015, 00:09
8
'KAVUK SENDE' ÜNİVERSİTELİ GENÇLERLE BULUŞTU
banner12
Akşehir Belediyesi tarafından sosyal etkinlikler kapsamında düzenlenen “Kavuk Sende Kış Sohbetleri” programının son durağı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Akşehir Yurt Müdürlüğü oldu.


Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından white;font-weight:normal;mso-bidi-font-weight:bold;mso-bidi-font-style:italic">Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Akşehir Yurt Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinliğe; Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, bazı kurum ve dairelerin müdür ve amirleri ile üniversiteli gençler katıldı.


Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya yaptığı açılış konuşmasında; “Kavuk Sende Kış Sohbetleri”nin amacından bahsederek, yaren kültürünün önemine dikkat çekti. Başkan Akkaya, “Bu yaren kültürü; ahilik kültüründen gelen bir kültürdür. Türkiye’de 4 ya da 5 ilimizde olan bu kültür, bizim ilçemizde de var ve halen devam ediyor. Biz ‘Kavuk Sende Kış Sohbetleri’ programı bünyesinde yarenlik kültürümüzden esintileri, Nasreddin Hoca Fıkra canlandırmalarını, orta oyunlarını ve Halk müziğimizden dinletileri sizlerle buluşturmayı hedefledik. Amacımız kaynaşmayı artırarak, televizyon ve internet ortamından uzaklaşarak eski dönemlerde özlediğimiz sohbet ortamını sağlayıp kültürümüzü ve Akşehir’imizi sizlere tanıtmak” diye konuştu.


Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin’de yaptığı konuşmada üniversiteli gençlerin bir nevi turizm elçisi olduklarının altını çizerek “Sizler çok şanslısınız. Dünyanın merkezinde, bilge Nasreddin Hoca’nın diyarında eğitim almak, burada yaşamak ve buradan alacağınız kültürel ögeleri başka yerlere taşımak anlamında sizler şanslısınız” dedi.


Programda sahneye gelerek öğrencileri selamlayan temsili Nasreddin Hoca’da öğrencilere “Bu ilim irfan yuvasında sizleri görmek beni mutlu etti. Önceden kavuk bendeydi, biz artık bundan sonra diyoruz ki Kavuk sende, sende, sende yani kavuk bundan sonra hepimizde. Umarım gittiğiniz memleketinizde Akşehir’i ve Nasreddin Hoca’yı anlatırsınız” dedi.


Programda çalan canlı müzik eşliğinde programa katılan protokol üyeleri ve öğrenciler oyun oynarken, sıra yarenleri tarafından yapılan ve üniversiteli gençlerinde katıldığı ibibik gububuk, acılı su içme, kabak, elleri bağlı yoğurt yeme, şişirerek balon patlatma, vızvız, tavuğu kim çaldı oyunları izleyenleri kahkahaya boğdu. Özellikle tavuğu kim çaldı oyununda oyuna katılan üniversitelilerin ve yarenlerin ıslak bezlerle birbirlerinin kafalarına vurmaları ve düştükleri haller tüm izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Programda Akşehir Belediyesi Fasıl Grubu tarafından Türk Halk ve Türk Sanat Müziği eserlerinden örneklerde sunulurken, bazı üniversiteli gençlerde saz ve gitar çalıp şarkılar söyleyerek hünerlerini sergiledi. Program sonunda üniversiteli öğrenciler ilk kez izledikleri ve katıldıkları “Kavuk Sende Kış Sohbetleri” programından büyük keyif aldıklarını belirterek böyle bir kültürü kendilerine yaşatan ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
22
parçalı bulutlu