banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ve 31373 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle yeni binalara, “yağmur suyu toplama sistemi” kurulması zorunluluğu getirilirken, bahçe duvarları ve iskanlı binanın bir bağımsız bölümü için alınmış Yapı Kayıt Belgesi ile diğer bölümlerde de tadilat yapılabilmesi konularında da düzenlemeye gidildi.

GÜNDEM 29.01.2021, 00:12 28.01.2021, 17:01 Haber Merkezi
1717
İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
banner12

Kuraklık sorununun giderek artması da dikkate alınarak hazırlanan yönetmeliğe göre; 2 bin m2’den büyük parsellerde inşa edilecek tüm binalarda zorunlu kılınan yağmur suyu toplama sistemiyle, çatılarda toplanan yağmur suları, bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere bahçe zemini altında bir depoda toplanacak. Belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlar, daha küçük parseller için de bu konuda zorunluluk getirebilme yetkisine sahip olacak.

Yapı Kayıt Belgesi

Yönetmelik kapsamında; iskanlı binanın bir bağımsız bölümünde sonradan yapılan aykırılıklar nedeniyle “Yapı Kayıt Belgesi” alınmışsa diğer bölümlerde de tadilat yapılabileceği gibi, üzerinde birden çok bina yapılma hakkı bulunan parsellerde, mevzuata uygun olmayan ve “Yapı Kayıt Belgesi” bulunan bir binanın aykırı kısımlarının alanı, parselin imar hakkından düşülmeyecek şekilde, kalan imar hakkı içinde yeni bina yapılabilecek.

Bahçe Duvarları

Yönetmelikle, yoldan yüksek parsellerde arkası toprak doldurularak yapılan ve zaman zaman yoğun yağışlar neticesinde yıkılabilen ayrıca kaldırımlar üzerindeki yaya trafiği üzerinde baskı oluşturan yüksek bahçe duvarları da düzenlendi. Buna göre; yol kotu ile aynı seviyedeki ön bahçelerde yapılacak bahçe duvarı yüksekliği en fazla 50 santimetre olacak, yoldan yüksek ön bahçelerde ise duvar yüksekliği ön bahçenin tabii zemin kotunu en fazla 50 santimetre geçebilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık