banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

İÇİŞLERİ’NDEN EK GENELGE

İçişleri Bakanlığı; 81 İl Valiliğine, koronavirüs salgınını nedeniyle alınan yeni tedbirleri içeren bir ek genelge gönderdi.

GÜNDEM 16.12.2020, 08:58 Haber Merkezi
1962
İÇİŞLERİ’NDEN EK GENELGE
banner12

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan ek kararlara dayandığı belirtilen Genelgede, alınan yeni tedbirler şöyle sıralandı:

Yılbaşı tatilini de kapsayan hafta sonunda sokağa çıkma kısıtlaması

Sokağa çıkma kısıtlaması; 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21:00’dan başlayıp 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05:00’da sona erecek şekilde uygulanacak. Kısıtlaması süresince, hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce illere gönderilen genelge kapsamında belirlenen usul ve esaslar geçerli olacak.

Balıkçı/Balık tezgahları

Yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki işyerleri de Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabilecek.

Avukatlar ve Noterler

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde; müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar ve yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterler, belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamındaki kişiler ve yerler arasına eklendi. Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek.

Okul öncesi yüz yüze eğitim

Yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamı sağlanacak. Tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokulları yüz yüze eğitime geçebilecek.

Sendikal etkinlikler

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerde genel kurul dahil etkinlikler, daha önce illere gönderilen genelge ile 1 Mart 2021 tarihine kadar ertelenmişti. Sendikaların yapacağı genel kurul dahil etkinlikler de bu kapsama eklendi.

Konaklama tesisleri

Şartlandırılmış havalandırma sistemi olmayan konaklama tesislerinde mekanik havalandırma/klima sistemlerine UV filtre takılacak, bakımlarının düzenli ve sık yapılması sağlanacak. Havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak. Bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecek.

Kararların uygulanması ve cezai müeyyideler

Belirtilen kararlar, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
24
açık