banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

BİLİMDE YÜZ AKIMIZ OLDULAR!

“Society for Science & the Public” adlı dernek tarafından birçok kurumsal ve akademik sponsor desteğinde gerçekleştirilen Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’na Türkiye adına katılan öğrencilerimiz, 13 ödül kazanarak ülkemize büyük gurur yaşattılar.

GÜNDEM 25.05.2021, 00:07 24.05.2021, 17:05 Haber Merkezi
666
BİLİMDE YÜZ AKIMIZ OLDULAR!
banner12

Her yıl yaklaşık 80 ülkeden bin 800’den fazla öğrencinin bin 100’ün üzerinde projeyle katıldığı yarışma, ABD’nin çeşitli şehirlerinde lise seviyesinde düzenlenen “dünyanın en büyük bilim yarışması” olma özelliğini taşıyor. Konuya ilişkin olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; ülkemizden yarışmaya katılan projeler, TÜBİTAK tarafından 52 yıldır düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ön değerlendirme, bölge değerlendirmesi, final değerlendirmesi ve uluslararası proje yarışmalarına katılacakların belirlenmesi olmak üzere 4 aşamadan geçiyor.

Bu yıl Türkiye’yi temsilen seçilen 14 projenin sahibi 19 öğrenci arasından 6 projenin sahibi 7 öğrenci özel ödül alırken, 7 projenin sahibi 9 öğrenci de Regeneron ISEF büyük ödülünü elde etti. Özel ödüle layık görülen projeler arasında, “Kamyonlara arkadan çarpan otomobillerdeki can kaybının azaltılmasını sağlayacak elektro-mekanik çözüm önerisi” projesi dikkat çekerken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla öğrencilerimizi kutladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilendirmede ise Malatya BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban’ın hazırladığı, danışmanlığını Kimya Öğretmeni Savaş Zafer Güler’in yaptığı “Bor ve Azot Katkılı, Elmas Gibi Karbon Malzemesinin Çok Katmanlı Güneş Panellerinde Üst Katman Olarak Kullanımının Panellerin Verimlilikleri ve Spektral Etkinliklerinin İncelenmesi” projesinin birincilik elde ettiği belirtilirken, bu yarışmada derece alan öğrencilerin, üniversiteye sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirilme hakkı elde ettikleri hatırlatıldı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-9
kar yağışlı