banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

'AŞIYI BULAN DÜDÜĞÜ ÇALAR'

61. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nin Temsili Nasreddin Hocası Şoray Uzun; “Aşıyı bulan düdüğü çalacak.

GÜNDEM 06.07.2020, 09:11 06.07.2020, 09:11
69
'AŞIYI BULAN DÜDÜĞÜ ÇALAR'
banner12

61.Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nin Temsili Nasreddin Hocası Şoray Uzun; “Aşıyı bulan düdüğü çalacak. Bizim formülümüz ise Temizlik, Maske ve Mesafe” derken, geçmişte geleneksel olarak çocuklara şeker dağıtıldığı kortej esnasında halka maske ve dezenfektan dağıtmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu yıl da Şenlik, Akşehir Belediyesi Sıra Yarenleri ve Geleneksel Dellal’ın halkı şenliğe çağırmasıyla başladı. Daha sonra Temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi önünde protokol tarafından programa davet edildi. Eşeğine ters binmeden önce bir açıklama yapan Şoray Uzun, korona virüsten korunmanın formülünün kendisinde olduğunu belirterek; “6’ncı kuşak Akşehirli Ahmet dedenin torunu olarak ikinci kez Nasreddin Hoca olmanın gururunu yaşıyorum. Malum, virüs hayatımıza girdi ve devam ediyor. Fakat bu virüsten kurtulmanın formülü bende. Açıklıyorum; formül sahipleri Nasreddin Hoca değil. Formül sahipleri Sağlık Bakanımızın da söylediği gibi Bilim Kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanımızın söylediği, tamam dediği nokta; Temizlik, Maske ve Mesafe. Bunlara uyulduğu takdirde virüs etki etmiyor. İkincisi, aşıyı bulan düdüğü çalacak. Kim bulacak bilmiyorum. Pek çok araştırmalar var. Onlar sanıyorum düdüğü birkaç parçaya bölecek ama ondan nasıl bir ses çıkacak bilmiyorum. Formül Temizlik, Maske ve Mesafe. Hocanın size söyleyeceği budur” dedi.

Belediye Başkanı Salih Akkaya da; “Bu yılki temamız ‘Aşının tarifesi bende.’ Nasıl bizde, biraz sonra hocam göle maya çalarken, sağlık mayası çalacak. Sağlımıza dikkat edelim diyecek. Özellikle de Maske, Mesafe, Temizlik kurallarına uyarsak kendimizi tamamen aşılanmış hissedeceğiz, aşılanmış olacağız. Bu yıl pandemi sürecinden dolayı çok daraltılmış bir program yaptık. Sosyal mesafeye de özellikle dikkat ediyoruz. Ama önümüzdeki yıllarda inşallah Nasreddin Hocamızın vereceği aşıyla bu pandemi süreci bitmiş olacak” şeklinde konuştu.

Kortej ve Maya Çalma

Yapılan konuşmaların ardından Hoca eşeğine ters binerek kortej eşliğinde Nasreddin Hoca Meydanı’na yürüdü. Hoca, bu yıl şeker yerine maske ve dezenfektan dağıttı. Daha sonra Akşehir Çayı’nda oluşturulan platform üzerinde maya çalma merasimi yapıldı. İlk olarak yoğurt mayalayan temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun; “Bir an önce şu kötü günler bitsin, pandemi bitsin. Covid-19 bitsin, 20’si gelmesin, 21’i ile hiç tanışmayalım, 22 dünyada var olmadan ortadan kalksın inşallah. Allah sağlık versin, gerisinin hiçbir önemi yok. Sağlıklar diliyorum, bu yıl ya tutarsa değil, inşallah tutacak” ifadelerini kullandı. Temsili hocanın ardından protokol mensupları da yoğurt mayaladılar.

Resmi Açılış Töreni

Nasreddin Hoca Meydanı’nda yapılan Resmi Açılış Töreninde konuşan Başkan Akkaya; “Nasreddin Hocamız dünyanın tebessüm eden yüzü ve güler yüzüdür. Bu yüz, iyimser bir ruh halinin yanı sıra, keskin zeka ve nüktedanlığın işaretidir. Hocamız, içinde bulunduğu toplumun sosyal, dini ve ahlaki değerlerinin temsilcisi ve simgesi olmuştur. Kontrollü sosyal hayat içerinde olduğumuz şu zor günlerde; sosyal, kültürel etkinliklerin yapılması, hepimiz açısından sancılı ve sıkıntılı bir sürecin yeniden başlamasına sebebiyet verebilir. O nedenle hiç yapmamaktansa, bu sene kısıtlı etkinlikler yapmaya karar verdik ve etkinliğimizde Hocamızın fıkrasını uyarlayarak ‘Aşının Tarifesi Bende’ temasını kullandık” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, bu yıl pandeminin gölgesinde Covid-19 nedeniyle birçok programın iptal edildiğini hatırlatarak; “Bu yıl Şenlik, hiç kimseyi bu salgınla karşı karşıya bırakmama adına sembolik bir şekilde hazırlandı. Hocamızın sözünü bu millet dinler dedik. O inşallah bütün Türkiye’ye, bütün dünyaya mesajını vermiş olacak” diye konuştu. Konya Valisi Vahdettin Özkan da, birlik beraberlik içerisinde Nasreddin Hoca’yı andıklarını belirterek, pandemi süresince kurallara uyulmasının önemine dikkat çekti.

Törende son olarak kürsüye gelen Şoray Uzun’un Temizlik, Maske ve Mesafe formülünü bir kez daha vurgulamasının ardından Konya Valisi Vahdettin Özkan tarafından kendisine ‘Altın Eşek Onur Ödülü’ verildi. Karikatür Yarışması’nın kazananı Amerikalı sanatçı Marco Ramos’un ödülünün iletilmek üzere dernek yönetimine takdim edilmesi ve Şenliğe katılanlara plaket ve ödüllerinin verilmesi sonrasında, televizyon kanallarının da canlı olarak yayınladığı tören hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı az bulutlu