Gündem maddelerinden; Altuntaş Mahallesi’nde bulunan, Akşehir Belediyesi’ne ait taşınmazın Akşehir İlçe Müftülüğü’ne tahsisine dair teklif, üyelerden Barış Tören’in ret oyu vermesi sonucu oy çokluğuyla, aynı mahalledeki taşınmazlara ilişkin kiralama, hisse satın alınması ve hisse satışı teklifleri ise oy birliğiyle kabul edildi.

Yeni Mahalle’de bazı taşınmazların içinde bulunduğu düzenleme sahasının isabet ettiği imar planına itirazın reddi yönündeki komisyon kararı ile Adsız Mahallesi’ndeki sağlık tesisi ve park alanına isabet eden taşınmazların konu olduğu plan değişikliği de oy birliğiyle kabul edilen maddeler arasında yer aldı.

Yine oylamaya katılan tüm üyelerin oyuyla kabul edilen diğer maddelere göre; Akşehir Kızılay Aşevi tarafından fakir ve kimsesiz öğrenciler ile yaşlı vatandaşlara verilecek ekmeği Akşehir Belediyesi karşılayacak ve 5-10 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılacak şenlikler kapsamında düzenlenecek olan “Uluslararası Fotoğraf Yarışması” ön hazırlıkları için AKFAD’a 75 bin TL aktarılacak. 

Gündemde yer alan ve Akşehir Belediyesi ilçe sınırları içinde geri dönüşebilen atıkların kaynağında ayrı toplanması, taşınması ve değerlendirilmesi işi ihalesinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılması teklifi de Meclisten oy birliğiyle geçti.

Tamamı Akşehir Belediyesi’ne ait olan Şehri Beyza İç ve Dış Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kuruluna, Başkanlık görevini bırakan Yahya Yıldız’ın yerine Destek Hizmetleri Müdürü Cavit Bahadır’ın ve Yönetim Kurulu üyeliğine İzzet Çetin’in getirilmesi de oy birliğiyle kabul edildi.

Gülmece Kafe’nin Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’ne Tahsisi

Toplantı öncesinde kamuoyu ile paylaşılan gündeme daha sonra eklenen, Gülmece Kafe’nin Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’ne tahsisine dair teklifi içeren madde, Kasım ayı toplantısında görüşülmeden ve karara bağlanmadan Aralık ayı toplantısına ertelendiği gibi bu kez de 2023 yılının ilk toplantısına ertelendi. 

Kafenin tekrar Nasreddin Hoca Turizm Derneği üzerinden kiralanmasına; Cumhur İttifakı Grup Toplantısında bazı Meclis üyelerinin, Akşehir’de kamu yararına başka vakıf ve dernekler de olduğu, Belediyenin ihale yoluyla kiralaması durumunda daha yüksek bedelle kiralanabileceği gerekçeleriyle şiddetle karşı çıktıkları duyumu gazetemize ulaştı.

Gündemin 8. maddesi için Belediye Başkanı Salih Akkaya, Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmesi teklifinde bulunurken İYİ Partili üyelerden Barış Tören, kiralama yönünde dernekten gelen yazılı talep olup olmadığını sordu ve varsa Mecliste paylaşılmasını istedi. Başkan Akkaya soruyu, yazılı bir talep olduğu şeklinde yanıtlamakla yetindi.

İYİ Parti’den Soru Önergesi

Meclis toplantısı sonunda İYİ Parti Grup Temsilcisi Galip Karaca, Meclise bir soru önergesi vermek istedi. 2014 yılından bu yana Akşehir Belediyesi’ne ait taşınmazlardan köy ve kasabalar dahil satılan, bağışlanan, takas yapılan gayrimenkullerin (arazi, konut, 18. Madde gereği arazi, daire, arsa, hazine arazisi, mera, dükkan vb. düzenlenen) kaç lira bedelle ve kimlere satıldığına dair kayıtların verilmesine, Akşehir Belediyesi’nin Akşehirspor’a son bir senede ne kadar destekte bulunduğunun ve bu miktarın, bütçenin hangi kaleminden karşılandığının bildirilmesine ilişkin soru önergesinin, gündeme alınarak yanıtlanmasına oy birliğiyle karar verildi.

Meclis toplantısı, Başkan Salih Akkaya’nın geçmiş 1 ay içerisinde yapılan hizmet ve faaliyetlere dair açıklamalarının ardından sona erdi.