Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim Birimi personeli tarafından Ak-Ak Arama Kurtarma Timine yönelik eğitim programı düzenlendi. Seydişehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibinin de katıldığı eğitim 3 gün sürdü.

Akşehir’in birinci derecede deprem bölgesi olması nedeniyle Ak-Ak Ekibince önem taşıyan coğrafyada bulunuyor olmanın öneminin vurgulandığı programda, toplum içerisinde de bilincin yükseltilmesi gerektiğinin altı çizildi. Eğitim süresince; Doğada Arama Kurtarma, Enkazda Arama Kurtarma, Araç İçerisinden Kazazede Kurtarma, İple Erişim Eğitimleri, Malzeme Bilgileri ve İlk Yardım gibi başlıklar altında aktarılan bilgiler, hazırlanan senaryolarla kalıcı hale getirildi.

AKADEMİK (Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi Spor Kulübü) ile AFAD arasında 2015 yılından bu yana yürürlükte olan protokol doğrultusunda faaliyet gösteren arama kurtarma ekibi, Akşehir Belediyesi’nce desteklenerek güç kazanmış ve Ak-Ak (Akşehir Arama Kurtarma) Ekibi adını almıştı. Ekip, 11 ilimizi etkileyen depremlerin ilk gününden itibaren Antakya bölgesinde görev alarak arama kurtarma faaliyetlerine katılmış ve birçok cana dokunmuştu.