64. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği programı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya tarafından Akşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınla kamuoyu ile de paylaşan basın toplantısında konuşan Başkan Akkaya; Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Nasreddin ismini taşıyan sivil toplum kuruluşlarıyla beraber programı istişare ettiklerini, şenliğe ayrılan bütçeden yaklaşık 3 milyon liranın deprem bölgesine destek olarak değerlendirilmiş olduğunu belirterek bu yıl konserlerin ücretli olacağı bilgisini aktardı. Akkaya’nın, şenlikte yer alan etkinlikler ve detaylı açılış programına ilişkin açıklaması şöyle:

“5 Temmuz Çarşamba günü başlayacak olan şenliğimizin ilk gününde saat 10:30’da geleneksel Dellal tarafından halkımız şenliğe çağırılacak. Saat 15:30’da Nasreddin Hoca’yı Şenliğe Çağrı ve akabinde Şenlik Korteji Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat 16:15’te Yeniköy Mahallesi’nde Özus Çiftliği’nde maya çalma töreni ve ardından da saat 17:30’dan itibaren resmi açılış törenimiz gerçekleştirilecek.

Şenlik programımıza göre; çocuklar ve büyükler için tiyatrolar ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilecek, yerli halk dansları gösterileri sergilenecek. Konserler kapsamında ise Sakiler, Zara ve Semicenk’i hemşerilerimiz ve şehrimize gelen misafirlerimizle buluşturacağız.

6 Temmuz’da “Kayıp Ülke”, 7 Temmuz’da “Düşer Dünyası”, 8 Temmuz’da “Cesur Kanatlar Ülkesi”, 9 Temmuz’da “Şeker Pan”, 10 Temmuz’da ise “Hayal Panayırı” isimli tiyatro oyunları çocuklarımızla buluşacak. Ayrıca yetişkinler için de tiyatrolarımız var. 5 Temmuz’da “Salaklar Sofrası”, 6 Temmuz’da “Fehim Paşa Konağı”, 7 Temmuz’da “Paraya Hayır” isimli tiyatro oyunları yetişkinler için perde açacak.

Akşehir Belediyesi ve AKFAD organizasyonunda 9. Uluslararası Fotoğraf Yarışması “Yaşamın İçinden”, Karikatürcüler Derneği “Ödüllü Karikatürler”, Arya Kamalı Uluslararası Kültür Sanat Merkezi “Tezhip ve Minyatür Sergisi”, Yerel Fotoğraf sanatçısı Ahmet Er Fotoğraf Sergisi, Fırçanın Gizemi Ayşe Coşan “Yağlı Boya Resim Sergisi” ve Şeneller İpek Halı “İpek Halı Sergisi, 6-10 Temmuz 2023 tarihleri arasında Tarihi Ermeni Kilisesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

“Deri İşleme, Sedef İşleme, Bakır İşleme, Besi Bebek, Kitre Bebek, Kilim-Çanta Dokuma, Ahşap Oyma, Ahşap Boyama, Osmanlı Çarıkları, Yatağan El Yapımı Bıçak, Kutni Kumaş Dokuma, Ebru Sanatı ve  Resim Sanat Atölyeleri ” ise deprem bölgesinden sanatçılar tarafından, 10 Temmuz 2023 Pazartesi günü Gülmece Parkı’nda açılacak.

Karikatürcüler Derneği ile ortak düzenlenen 42. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’nda 2 bin 190 eser arasından Akşehir Belediyesi Özel Ödülü’nü alan Romanya’dan Gabriel Rusu’ya Altın Eşek Karikatür Ödülünü, 5 Temmuz’da takdim edeceğiz.

1854 Akşehir Belediye Spor Kulübü, Burdur Gençlik ve Spor Kulübü, Gaziantep Delyanlılar Mak. Gazidans Spor Kulübü, Denizli 15 Şehitler Anadolu Lisesi Spor Kulübü, İzmir Torbalı Sanat Gençlik Spor Kulübü ve Denizli Destan Dans Sanat Merkezi halk dansları ekipleri; 5-8 Temmuz 2023 tarihleri arasında Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Özus Çiftliği, Cumhuriyet Meydanı, Hıdırlık, Ömer Halis Kültür Merkezi ve Nasreddin Hoca Stadyumu’nda gösterilerini sunacaklar. Moğolistan Akrobasi Gösterisi ve Arjantin Otantik gösterileri ise 5-6 Temmuz 2023 tarihlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda izlenebilecek.

Çocuklar için karaoke, e-spor ve ses yarışmaları, trap atışları ve geleneksel eşek yarışlarının yanı sıra konserlerle, tiyatrolarla ve sanatsal etkinliklerle dolu dolu Akşehir’i ve Nasreddin Hoca’yı ulusal ve uluslararası bazda hatırlatacak bir şenlik oluşturmaya gayret ettik. Şenliğimizin hayırlı olmasını, Nasreddin Hocamızı ve Akşehir’imizi tanıtmaya vesile olmasını diliyorum. Akşehir’imizde yaşayan veya dışarıda olan tüm Akşehirli hemşehrilerimizi ve şenliğimize katılmak isteyen tüm misafirlerimizi 64. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’mize davet ediyorum.”