AKADEMİK Kulübü Başkanı Bayram Çini, kulübün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda faaliyetin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını belirtirken etkinliğe ilişkin olarak da şu ifadelere yer verdi:

“Her zaman bu coğrafyada rehberimiz olan merhum Adem Kurt’u bu vesileyle sevgi, saygı ve hasretle anmış bulunmaktayız. Kulübümüzün kurulmasında ön ayak olmuş, Adem Kurt kimdir? Neden adına bir zirve faaliyeti yapılmaktadır?

O bir doğa aşığıydı. Geride bıraktığı güzellikleri ve hayat felsefesi ile doğada yaşayan bir Adem. İstediği, bir fotoğraf makinesi bir de bir bardak çayı olmasıydı. Birçok ilde dağcılar tarafından tanınan, bilinen, sevilen biriydi. Tüm zamanını doğada geçirir, fidan diker, dikmekle kalmayıp su verir, bakımını yapar, aşılar, budar, gerekirse soğuktan korurdu.

Diğer taraftan Gelincik Ana’nın önemi, Cumhuriyetimizin 100. Yılına dek gelmesiyle de artmıştır. Kurtuluşa uzanan bu kutlu zaferin hattına Sultandağları eteklerinden ilerlenmiş, 9 ay 10 gün süren plan Akşehir’de yapılmış, Ilgın 8. Kolordu Süvari Birliği bu hattan ilerlemiştir. Sultandağı ve Çay ilçelerimiz lojistik destek sağlamıştır. Gelincik Ana’nın diğer tarafı Şuhut ve Kocatepe’dir.

Faaliyetimiz, Çay’a bağlı Deresenek köyünde, ülkenin dört bir yanından gelen sporcularla başlamıştır. Ertesi sabah saat 05:00’de hareketle 40 sporcu zirveye ulaşmıştır. Zirve defteri imzalanarak geri dönüşe geçilmiştir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu, Afyonkarahisar Valiliği, Çay Kaymakamlığı, Çay Jandarma Komutanlığı, Sultandağı ve Çay Orman İşletme Şefliği ve Deresenek Muhtarının desteklerinin yanı sıra ulaşım ve çevre düzenlemesinde bulunanlar ile kampın yanı başında bize saçta börek açan ablalarımıza, sürekli çay desteği sağlayanlara ve Deresenek köyü halkına teşekkür ederiz.”