Akşehir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, siyasi parti temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, kamu kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda katılımcı katıldı.

Konferansta Filistin’de yaşanan katliam ve yaşanan dram sebebi ile duyduğu üzüntüyü dile getiren Ahmet Şimşirgil; “İslam âlemi olarak gerçekten en hüzünlü günleri yaşıyoruz. Filistin’deki, mücadelenin başlatılmasıyla öyle şeylere şahitlik ettik ki insan olanın olanlara tepki göstermesi gerekirdi. Ancak bütün dünya insanlığını ortaya koydu ve olanları görmezden gelmeyi seçti. Bu sebepledir ki bizler eğitimde ne kadar sınıfta kaldığımızı, ne kadar eksik olduğumuzu da ortaya çıkardık ve gösterdik. Bir yazar, bilim insanı olarak yetkililerin bundan daha farklı düşünmelerini istiyorum. Bizler her zaman dikkatli, uyanık, tarihini bilen, tarihini seven, ecdadını bilen, dünyaya niye geldiğini bilen ve hedefini bilen bireyler olmalıyız ve gençlerimizi de bu doğrultuda yetiştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.  

Siyonist İsrail’in acımasız bir şekilde kadın ve çocuklara saldırdığını, büyük bir savaş suçu işlediğinin altını çizen Şimşirgil; “Filistin’de neler oluyor diyorum ama bir yandan da olan olaylara bakamıyorum. Zaten olanlara insan olan dayanamaz. Korkunç bir felaket bu adamlarda acıma diye bir şey yok, merhamet yok. Felaket artık bizim ülkemize doğru geliyor, bu güne kadar uyuduysan bari bundan sonra uyuma hedef Türkiye’dir. Darbede adamların 40 yıllık planını bozduk. O yüzden arkadaşlar ülkemize sıkı sıkıya sarılmalı, sahip çıkmalıyız” dedi.

Program sonunda Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel ve Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e konferans için teşekkür etti ve Nasreddin Hoca İşlemeli tersine çalışan saat hediye etti. Ardından fuaye salonunda Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil okurları ile bir araya geldi.