Zaman zaman yıllar öncesine gitmek isteriz. Geçmişimizi anılarımızda canlandırmak isteriz. Yürüye yürüye yollar, yürüye yürüye anıların güzelliğine gitmek isteriz. Hani filmlerde olur, hani tiyatro oyunlarında olur ya bir bakarsınız yıllar öncesine gitmişsiniz. Bir zaman makinesidir sizi alıp götüren yıllar öncesine çağlar öncesine.

Fikri ER “Sende De Ben De Anısı Var” 65. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nde Tarihi Yukarı Hamam’da resim sergisine katılanları resimleri ile bir zaman makinesi (-fotoğraf sergisi ) ile sizi Akşehir’in yıllar öncesine götürüyor.

Fikri ER emekli öğretmen, kendisi fotoğraflarını izleyenlerine Akşehir’in eski bir zamanına, eski bir anısına götürüyor,

O her zaman ki güler yüzüyle anlatıyor;

-Burası Maltepe Askeri Lisesi, diyor,

Maltepe Askeri Lisesi’nin tarihini kısa ve öz anlatıyor.

Soruyor:

-Burayı bildiniz mi?

…..

Resimleri göstererek, ayrıca tarihleri ile birlikte her resmin başında birkaç dakika resmi ve tarihini anlatarak;

 -Burası Hıdırlık, diyor, 

 -Burası Seydi Mahmut Hayrani Türbesi… Burası İstasyon yolu… burası Eski Saray Sineması, Yazlığı da yan tarafında…Burası da Akşehir Halk Kütüphanesi…

Fikri ER, Akşehir’in eski güzelliklerini, geçmişin nostaljisini, Akşehir’e bugünden geçmişe duyulan özlemi bir bir resimlerinde anlatıyor.

Anıların aynasında yolculuk resimleri.

Geçmiş gitmiş anıların güzelliği her bir fotoğraf. Beni çocukluğumun izlerine götüren resimler, anılar ve nostalji. Ne de güzel isim bulmuş sergisine Fikri ER:” Sende bende anısı var nostalji Akşehir resim sergisi” 

Her bir fotoğrafta Akşehir’in anılarda kalan güzelliğini, nostaljisini yaşıyorum. Her bir fotoğrafta Akşehir’in güzelliğini yaşıyorum. Bu fotoğrafların her biri sevinçlerimi, üzüntülerimi bir nostalji güzelliğinde yaşatıyor.

Fikri Abi anlatıyor ya dalıp gitmişin geçmişin fotoğraflardaki seyrine. Bütün bunları biz yaşadık. Bütün bu geçmişi; doğru mu? Garp Cephesi! Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Akşehir’de bulunuşunun resmi, en beğendiğim resimlerden.

Geçmişin, anıların aynasında bütün bunları bizlere “Sende bende anısı var sergisi” ile nostaljiyi yaşatan Eski Halk Eğitim Merkezi Müdürü Fikri ER’e teşekkürü borç biliyor “nice güzel sergilerinde buluşalım” diyorum.

  

Editör: Pervasız Web