Yaptığı basın toplantısında, geçmiş yıllarda kopuk uygulamalar sebebi ile kamu bütçesine büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemini yönetilebilir bir hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Her düzenleme beraberinde yeni tartışmaları getirmiştir. Bunlardan biri de 1999 yılı düzenlemesine göre emeklilikte yıl ve pirim şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebi ile beklemek zorunda kalan çalışanlarımızın epeydir dile getirdikleri talepleridir. Prensip olarak 20 veya 25 yıl çalışmış kişinin çalıştığı süreden çok daha uzun bir dönem emekli maşı alacağı sistemin sürdürebilir olmadığına inanıyoruz. Ülke ekonomisinin üzerine kaldıramayacağı yükler bindirmemek için uzunca bir süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. Büyüyen, gelişen, kalkınan ülkenin imkanlarının el verdiğini gördüğümüzde ilgili arkadaşlarımıza talimatını vererek çalışma başlattık.

Ülkemizde emekli olabilmek için 3 şartı; pirim ödeme gün sayısını, sigortalılık süresini ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenleme, şartlardan ikisini tamamlamış olup sadece yaş sebebi ile emeklilik bekleyenleri kapsıyor.Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi, eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kıldık. Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı hizmet birleştirme ve borçlanma işlemlerini zaten başlatmıştır.

Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyecekler için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz. İşverenlerimiz kıdem tazminatı ödemde güçlük çekmemeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığımız Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli bir kredi paketini devreye alıyor. Emekli olanların en azından bir kısmının çalışmaya devam edeceklerini biliyoruz. Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek pirimi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için sosyal sigorta prim teşviki getiriyoruz. Amacımız; emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmesini sağlamaktır.”