Genel Kurula üreticilerin yanı sıra; Tarım Bakanlığı yetkilileri, Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Şeker-İş Sendikası temsilcileri, PANKOBİRLİK Genel Müdürü Tolga Demirhan, çok sayıda muhtar ve üyeler katılım sağladı.

Divan teşekkülünden sonra başlayan Genel kurul, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Gündemdeki maddelerin tek tek okunup, ibraların oybirliği ile alındığı Genel Kurulda, PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu bir konuşma yaptı.

“Şubat ayında yaşanan depremlerin ilk gününden itibaren seferber olan Konya Şeker’in katkı ve desteklerinin devlet nezdinde aldığı takdir ve teşekkürleri, asıl sahibi olan siz üyelerimize iade ediyorum. Sağ olun, var olun” şeklinde başladığı konuşmasında önemli noktalara değinen Erkoyuncu konuşmasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Kayseri Şeker, 5 yıl önce özelleştirilen Turhal Fabrikası’nın kota hakkını şimdi aldığı için toplamda bizim önümüze geçti. Konya Şeker, kurulu kapasitelerin üstüne çıkabilen tek fabrikadır. Buna rağmen bu kabul edeceğimiz bir kota değil. Yetkilerle görüştük. Yine söylüyorum, biz hakkımızı alırız. Alacağız. Çiftçimizi mağdur etmeyiz.

Bu yıl 3 milyon 650 bin ton pancar işleyeceğiz. Yüzde 20 de C kotası var. Pancarda ideal kampanya süresi 100-110 gündür. Biz 149 gün çalıştık. Bu yıl onu da geçebiliriz. Pancarın kendine has fiziksel özellikleri var. Tedbirlerimizi aldık. Bu sene kotalarınız da 55 ton civarında artacak. Ama gelecek yıl kotalar tekrar revize edilecek. Hakkımızı gelecek yıl alacağız. Gerekirse erken kampanya açacağız. 

Göreve geldiğimizde 4 TL civarında satılan Şeker, 18 TL’ye çıktı. 400 bin ton ithal şeker kotasının 321 bin tonu ithal edildi. Bu nedenle şeker uzun bir süre 18 TL’yi geçmedi. Bu yıl bakanlık düzeyinde de yaptığımız görüşmelerde gördüğümüz izlenim pancar taban fiyatının beklentinin üstünde olmasını, tatmin edici düzeyde olacağını bekliyoruz.

Cihanbeyli-Altınekin arasındaki bölgeye, yepyeni yüksek kapasiteli sıfır fabrika kurmaya karar verdik. Bu fabrika 69 yaşında, buradan ne taşıyabiliriz; sadece son dönemde alınan teknik makineler ile pompa vb. malzemeler gidecek.

Ayçiçeği üretim maliyetleri çok yüksek. Ukrayna’dan 19 TL’ye ham yağ getirildi. Bizim ham madde maliyetimiz ise 25,50 TL, hal böyle olunca bir gram üretim ve satış yapamadık. Çok şükür zarar da etmedik. Son birkaç aydır, gümrük sınırlaması getirildi. Konya Şeker olarak bu yıl yüksek miktarda ayçiçeği almayı planlıyoruz.

Sizlerin itibar etmediğinize inanıyorum ama bilgi eksikliğiyle, yalan yanlış yazılan bazı yazılar, etkisi olmasa da kamuoyunun zihnini meşgul eden iftiralardır, asılsızdır.  Mesela meyve suyu fabrikamız 19 milyon dolara kurulmuş ama her yıl zarar eden bir fabrika. Siz olsanız çalıştırır mısınız?

Doğaya ve çevreye en çok önem veren bir kurumuz, bu konudaki eleştirilere itibar etmiyoruz. Ama dünyanın hiçbir yerinde ormanlar sürekli sulanarak oluşturulmaz. Biz ağaçlandırmaya 1 milyar 350 milyon TL harcamışız. İmkanlarımız olunca yine harcayalım ama biz ne devletiz ne Orman Bakanlığıyız. Ülkedeki tüm kurumlar kadar, hatta onlardan yine fazla yapalım, zaten yaptık da ama biz neticede Orman Yetiştirme Kurumu değiliz.

Şeker Süt’ün bizzat yönetiminde, ilk kuruluşunda bulunan birisiyim. Ama üretimi artık bir tanker bile yapmıyordu. Çünkü aynı işi yapan PANAGRO’muz vardı. Orası varken siz üretimi düşen, maliyetleri artan Şeker Süt ile devam mı ederdiniz? 

Burası devasa bir kurum. Bu kurumun yönetilmesine çiftçilerimiz karar verir, genel kurul karar verir. Ben 65 yaşındayım, elimden geldiğince gece gündüz çalışıyorum. Ben köylü Ramazan’ım. Faydamın olması için daha da çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu sıcakta beni dinlediniz, ayağınıza sağlık, bize güvenin. Allah’a emanet olun. Genel Kurulumuz hepimize, sektörümüze hayırlı olsun.”