Uzun yıllar boyunca Akşehir’de eğitim öğretime büyük katkı sağlamış, mezunlarıyla sanayiye hizmet etmiş ve şehre sayısız esnaf kazandırmış olan İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi binasının yerine yapılacak olan proje merak konusu olmaya devam ediyor. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, 2022 yılı Kasım ayında yaptığı açıklamada; okulun bulunduğu alanın, Akşehir Uygulama İmar Planında kısmen belediye hizmet alanı ve kısmen de meydan alanında kaldığını belirtmişti.

Akşehir’in merkezinde bulunan, konumu ve 15 bin m2 yüzölçümü itibariyle iyi bir projeyi hak eden alan, yaklaşık 30 yıl önce dikimine başlanmış ağaçları ile şehrin nefes almasını sağlayan oksijen kaynaklarından biri olarak da biliniyor. Okulun bahçesi; civarda en çok ağacı olan, en yeşil yeri olarak dikkat çekiyor. Başkan Akkaya da yeni projeye ilişkin değerlendirmesinde; “Belediyeye tahsis edilecek arsa sayesinde Akşehir, nefes alacağı ve otopark sorununa da çözüm olacak büyük bir alana kavuşacak.” ifadesine yer vermişti.

Okulun fiziki olarak tarihe karışıyor olması, okulda görev yapmış olan öğretmenler ve mezunlar kadar tüm Akşehirliler için de hüzne neden olurken, yapılacak olan projede mevcut ağaçların olabildiğince korunması, böylesine geniş ve merkezi bir alanda şehrin gelişmesine ve modernleşmesine yönelik bir projenin hayata geçirilmesi isteniyor.