2002/58 sayılı Genelge uyarınca 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü olan 10 Mayıs tarihinde kamuda görev yapan tüm engellilerin idari izinli sayılacağını hatırlatan Hüseyin Çığ, “Engelliler Haftası Başlıyor” başlıklı açıklamasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, engelli politikası üretemiyor. Engelliler, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan istihdama katılmaya kadar her alanda zorlanıyor. Bu durum herkes tarafından bilinse de 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun, bir türlü uygulanamıyor. Özellikle engellilerin erişebilirliğini düzenleyen 3. Maddesinin uygulanması sürekli erteleniyor. Bu erteleme; engellilerin eğitime, sosyal hayata ve istihdama katılmasını engelliyor.”

Engelli seçmenlerin oylarını tek başlarına kullanabilmeleri için görme engelli özel oy şablonunun YSK tarafından sandıklara gönderileceğini hatırlatan Gelecek Partisi Akşehir İlçe Başkan Yardımcısı Hüseyin Çığ; engelli seçmenleri, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerine en yüksek oranda katılım sağlamaya çağırdı.