banner8

banner9

banner10

UZAKTAN EĞİTİMİN YOL HARİTASI

Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak olan eğitim programına ilişkin bir genelge yayımladı. Bakan Ziya Selçuk imzasıyla yayımlanan genelgeye göre; 3 haftalık uzaktan eğitim sürecinde, tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek.

EĞİTİM 27.08.2020, 00:05 26.08.2020, 16:52 Haber Merkezi
891
UZAKTAN EĞİTİMİN YOL HARİTASI
banner12

31 Ağustos 2020 Pazartesi günü itibariyle uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulamasına başlanacak. 18 Eylül'e kadar sürdürülecek uzaktan eğitimde, geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yüz yüze işlenemeyen ve öğrencilerin bir üst sınıfa hazır bulunurluk düzeylerini etkileyebilecek öğrenme eksikliklerinin giderilmesine öncelik verilecek.

2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin, üst sınıflara temel teşkil eden kritik konu ve kazanımları belirlenerek hazırlanan ve ilgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş olan programlara, Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html internet adresinden ulaşılabilecek.

Gerek yüz yüze eğitimde gerekse uzaktan eğitimde kullanılabilecek etkinlikleri öğretmenler, okulun veya öğrencinin durumuna göre; doğrudan kullanabilecek, uyarlayabilecek veya kendi etkinliğini hazırlayıp uygulayabilecek. Ayrıca, geçen eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin kritik konu ve kazanımlarına dair ders içerik videoları da TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak.

EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. Canlı ders uygulamaları, öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri sınıfın öğretmenleri tarafından yapılacak. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihlerinde okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecek.

Canlı ders uygulamalarında öğretmenlere örnek olması için programlara yönelik olarak elektronik ortamda hazırlanan etkinlik örneklerine http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html internet adresinden ulaşılabilecek.

Uygulamanın değerlendirilmesi nasıl yapılacak

Yüz yüze eğitim başladığında 23 Mart tarihinden itibaren gerek TRT EBA TV kanalları gerekse EBA canlı ders uygulamaları veya özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden sürdürülen eğitimlerin amacına ulaşıp ulaşmadığı, sınıf öğretmenleri veya branş öğretmenleri tarafından değerlendirilecek.

Üst sınıftaki kazanımlara temel teşkil eden alt sınıf kazanımlarının öğrencilere edindirilemediği ve öğrenme eksikliğinin devam ettiğinin tespit edilmesi durumunda; önce alt sınıfa ait konu ve kazanımlar işlenecek, sonrasında yeni konu ve kazanım/kazanımlara devam edilecek. Bu amaçla MEB'in hazırladığı derslere ait program haritalarından yararlanılacak.

Hayat boyu öğrenme kurumlarında görev yapan öğretmenler de 31 Ağustos itibariyle ilgili mevzuat kapsamında görevlerine devam edecekler.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
22
parçalı bulutlu