banner8

banner9

banner10

LİSEYE YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERE YENİ HAK TANINDI

Çeşitli sebeplerle herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler; başvurmaları halinde, yerel yerleştirme kapsamındaki ortaöğretim kurumlarının boş kontenjanlarına yerleştirilecek.

EĞİTİM 04.09.2020, 12:28 Haber Merkezi
2336
LİSEYE YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERE YENİ HAK TANINDI
banner12

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıya göre; temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde tercih hakkını kullanmayan veya tercihte bulunmasına rağmen herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerden örgün eğitime devam etmek isteyenlerin başvuruları, 24-26 Ağustos tarihlerinde alındı. Bu öğrenciler, 28 Ağustos'ta il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca boş kontenjanı bulunan ortaöğretim kurumlarına yerleştirildiler.

Buna rağmen, değişik sebeplere bağlı olarak hala bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerin bulunması nedeniyle bundan sonraki süreçte, yerleştirme taleplerinin karşılanabilmesi için yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların boş kalan kontenjanlarına, kayıt alanı, komşu kayıt alanı, diğer kayıt alanı şeklinde belirtilen öncelik sırasına göre her bir kayıt alanına yerleştirmede kontenjandan fazla başvuru olması durumunda ortaokul başarı puanı (OBP), eşitliğin devam etmesi halinde sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olana öncelik verilerek, başvuruda bulunan öğrenciler için 18 Eylül 2020 Cuma gününe kadar il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca e-Okula kayıt işlemleri yapılacak.

Yazıda, yönetim bilgi sisteminde Yerleştirilemeyen Öğrenci Listesinde yer alan öğrencilerin velilerine ulaşılarak gerekli bilgilendirmelerin yapılması istendi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
-7
açık