banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

LGS TERCİH BAŞVURULARI BAŞLADI

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonucuna göre yapılacak lise tercih süreci başladı.

EĞİTİM 06.07.2021, 00:09 05.07.2021, 20:10 Haber Merkezi
331
LGS TERCİH BAŞVURULARI BAŞLADI
banner12

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; 16 Temmuz 2021 Cuma günü saat 17:00’a kadar devam edecek olan süreçte öğrenciler, Bakanlığın kullanıma açtığı tercih robotuyla istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecekler. Tercih robotuyla okul türleri, il, ilçe ve 2020’ye ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek.

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar için, merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre 10 tercihte bulunulabilecek. Yerel yerleştirmede ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları gibi kriterler göz önünde bulundurulacak. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecekler.

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da iki dönemde gerçekleştirilecek. Her dönemde, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler. Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021’de açıklanacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
açık