banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu arasında, eğitimde iş birliği protokolü imzalandı.

EĞİTİM 22.09.2021, 00:09 21.09.2021, 18:29 Haber Merkezi
446
EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre, işbirliği protokolü; öğretmenlerin mesleki gelişimi, öğrencilerin ve ailelerin ihtiyaç duyacağı konularda program ve etkinlikler düzenlenmesi gibi pek çok başlık içeriyor. Protokol çerçevesinde; Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’nın yürütülmesine ilişkin usul ve esasların gerçekleşmesi için Bakanlık tarafından YÖK’e her türlü destek verilecek. Uygulama sürecinde ortak çalışmalar için işbirliği yapılacak.

Protokolle yapılacak işbirliğinin kapsamında şu başlıklar yer alıyor:

*MEB, YÖK ve eğitim fakülteleri temsilcilerinden oluşan Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunun koordinatörlüğünde öğretmenlik uygulamasının geliştirilmesi.

*Öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumları tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında, Öğretmenlik Uygulaması ile Okullarda Rehberlik Uygulamaları derslerinin yürütülmesi için uygulama öğretmeni ve öğretim elemanı görevlendirilmesi.

*Öğretmenlerin ve eğitim yöneticilerinin bireysel ve mesleki gelişimine yönelik mesleki gelişim programları ile Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’nın içeriğinin geliştirilmesi.

  1. YÖK’ün koordinasyonunda yükseköğretim kurumları ile birlikte merkezi ve mahalli olarak öğrencilerin akademik, sosyal, kültürel ve duygusal yönlerden geliştirilmesine ve ailelerin ihtiyaç duyacağı diğer konulara yönelik program ve etkinlikler düzenlenecek.

Aday öğretmenlik eğitimi sürecinde öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik programlarda ve YÖK'ün koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılacak hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde üniversitelerle iş birliği yapılacak.

İşbirliği protokolüyle, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarındaki öğrencilere yönelik olmak üzere üniversitelerdeki öğretim üyeleri tarafından akademik ve araştırma danışmanlığı ile yurt dışında yaşayan kültür coğrafyamıza dahil soydaş öğretmenlere yönelik lisans tamamlama ve lisansüstü düzeyde eğitim programları açılmasının teşviki için iş birliği yapılması da karara bağlandı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
24
parçalı az bulutlu