banner8

banner9

banner10

BAKANDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; 21 Eylül’de yüz yüze eğitim öğretime sadece halihazırda açık olan okul öncesi öğrenciler ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencileriyle ve ilk uyum haftasında 1 gün, sonraki haftalarda 2’şer gün olacak şekilde başlanacağını, diğer kademeler ve sınıflar için ise sürecin 21 Eylül’den itibaren geçecek 3 haftanın sonunda değerlendirileceğini açıkladı.

EĞİTİM 08.09.2020, 18:43 Haber Merkezi
1511
BAKANDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
banner12

Bakan Selçuk, 21 Eylül 2020 Pazartesi günü okullarda “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak başlayacak olan yüz yüze eğitim öğretime ilişkin bir açıklamada bulundu. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okulların tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladığını ancak ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yana olduklarını belirten Selçuk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 

“21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde yüz yüze eğitim öğretime sadece okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.

Veliler, çocuklarını yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler

Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkanları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.

Hijyen konusunda her türlü tedbir alınmış durumdadır. Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız.

Uzaktan eğitimle ilgili olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üzerinde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapımız var. Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik veriyoruz ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda eş zamanlı ve interaktif ders yapabilme imkanı sağlıyoruz. 1. sınıf öğrencilerimize uzaktan eğitimi sevdirebilmek için de oyun tabanlı dijital içerikler hazırladık.

Şu an tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül’de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle karşılamak. Öğretmenlerimiz, okullarımız, tüm dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız.” (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
açık