Bakan Mahmut Özer’in CNN Türk canlı yayınında yaptığı ve Bakanlığının resmi internet sitesinden de kamuoyu ile paylaşılan açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:

*6 Şubat’ta yaşanan depremler sonrasında eğitimin normalleşmesi için büyük çaba sarf edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlam raporu verilmeyen hiçbir yapıda eğitime başlanmadı. Kurumlar hizmetlerini devam ettirmek için okulları kullandığı ve 465 bin vatandaş okullarda konakladığı için başlangıç aşamasında çadır ve konteynerlerde okullar kuruldu. 10 il, 3 kategoriye ayrıldı. 450 bin öğrenci nakillerini diğer illere aldırdı. İlerleyen süreçte 59 bin 922 öğrenci memleketlerine geri döndü.

*Başlangıçta devamsızlık kaldırıldı, not sistemleri değiştirildi. Sınava girmeyen öğrencinin birinci dönem notu geçerli olacak. İkinci dönem sınava girip yüksek not alan öğrencinin, bu notu dikkate alınacak. Öğrenciler, notlarına bakmaksızın üst sınıfa geçirilecek. 16 Haziran’dan sonra ilkokullar da kapsama alınarak telafi eğitimleri ve durumlarının belirlenmesi için ölçme sınavları yapılacak.

*45 bin öğretmen ataması olacak. Ağırlık sınıf öğretmenlerine, rehber öğretmenlere ve okul öncesi öğretmenlerine verilecek.

*Özel öğretim kurumları, 19 milyon öğrencinin yüzde 8’ini kapsıyor. Ara sınıflarda ücret artışlarına yönelik şikayetlerle ilgili yönetmelik değiştirilerek yüzde 65’e sabitlendi. İstismarlarla ilgili olarak teftiş kurulu incelemelerde bulunuyor.