Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız tarafından hazırlanıp Eber Akşehir Gölleri Koruma Birliği'ne sunulan Eber Akşehir Gölleri yangınları önleme projesi birlik tarafından kabul edildikten sonra Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı’nın katılımı ile Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Keklik’e proje sunuldu. Kabul edilen proje en son Sulak Alanlar Komisyonu tarafından uygulanabilir bulundu.

Eber Akşehir Gölleri Koruma Birliği tarafından uygulama projesi haline getirilip 2023 yılında Dereçine göl kenarında pilot uygulama olarak hayata geçeceğini ifade eden Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız;

“Sadece izlemekle ve üzülmekle kaldığımız göl yangınlarının önlenmesinde Dereçinemiz öncü olacaktır. Hem canlıların korunması hem de gölden yararlanma oranının arttığı bir proje, Projemizi benimseyen ve kabulünde çaba sarf eden Eber Akşehir Gölleri Koruma Birliği üyesi belediye başkanlarımıza, meclis üyelerimize teşekkür ederim” dedi.