İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulacak komisyonlarca açılacak kurs merkezleri belirlenerek 19-22 Ağustos 2023 tarihleri arasında e-Kurs modülüne işlenecek. Kurs merkezi müdürlüklerince ders ve sınıf düzeyi tanımlamalarının yapılması ve onaylanması 22-24 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Öğretmen ve öğrenci başvurularının alınması 24-28 Ağustos 2023, kurs merkezi müdürlüklerince öğretmen ihtiyaçlarının e-Kurs modülüne girilmesi ile il ve ilçe merkez komisyonunca öğretmenlerin görevlendirilmesi 28-31 Ağustos 2023, kurs sınıflarının oluşturulması 31 Ağustos-3 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılırken kurslar ise 4 Eylül 2023-7 Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülecek.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında 8 ve 11’inci sınıf öğrencileri en fazla 6 ders, 12’nci sınıflar ile örgün ve açık ortaöğretim kurumları mezunları ise en fazla 8 ders seçebilecekler. Haftalık ders süresi; 8 ve 11’inci sınıflar için en fazla 18 saat, 12’nci sınıflar ve mezunlar için 24 saat olabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada; kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler gibi özel okullarda çalışan öğretmenlerin de destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alabilecekleri, Uluslararası Anadolu imam Hatip Liseleri ve Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin 9’uncu sınıfında öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin ise ihtiyaç doğrultusunda Türkçe dersinden başvuru yapabilecekleri bilgisine yer verildi.

Kurslarla ilgili ölçme ve değerlendirme süreçlerinin takibi, öğrenci merkezli bireysel gelişim süreçlerinin izlenmesi, rehberlik ve yönlendirme işlemlerinin takibi açısından 10 sınıfa kadar bir rehber öğretmen/psikolojik danışman, oluşturulan sınıf sayısının 10’u geçmesi durumunda ikinci bir rehber öğretmen/psikolojik danışman, il ve ilçe merkez komisyonlarınca kurs merkezlerinde görevlendirilecek.