2023’ün UNESCO tarafından “Aşık Veysel Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla onun en ilk akla gelen dizesinin tema olarak belirlendiği yarışmada genç sanatçılar, büyük halk ozanının 50. ölüm yıldönümünde yine onun dizelerinden ilham alarak yarışacaklar.

Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan duyuruya göre; günümüz sanatının başlıca dinamikleri olan resim, heykel, fotoğraf, video, yerleştirme, yeni medya, karışık teknik gibi yenilikçi üretimlerin teşvik edilerek daha geniş kitlelere ulaşmasını hedefleyen yarışma aynı zamanda genç sanatçıların, Aşık Veysel’in ifade gücünü, onun gönül gözünden hayata ve sanata bakış açısını anlamalarını ve anlatmalarını sağlayacak.

Başvuruların 14 Ağustos-4 Eylül 2023 tarihleri arasında https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ internet adresinden çevrim içi olarak yapılacağı yarışma sonunda 5 esere 24’er bin lira başarı, 5 esere 12’şer bin lira mansiyon ve 20 esere de 3 bin 500’er lira sergileme olmak üzere toplam 250 bin lira para ödülü verilecek. Yarışma şartnamesine de aynı adresten ulaşılabilecek.