Programa; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Yarbay İbrahim Polat, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fazlı Muhammed Cavlı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program; okul müdürü Kamil Ersoy’un açılış konuşması ile devam etti.

Okul Müdürü Kamil Ersoy açılış konuşmasında; “Tarihin altın sayfalarında yer alan önemli hadiselerin en önemlilerinden birisi de şüphesiz İstanbul'un Fethi olayıdır. Sevgili Peygamberimizin “İstanbul (Kostantiniyye) elbette feth olunacaktır. O'nu fetheden komutan ne güzel komutan ve onun askeri de ne güzel askerdir.” müjdesiyle kalpleri yanan, bu ilahi çağrıya nail olmak isteyen pek çok komutan, İstanbul'u fethetmek için seferler tertip etmiştir. 21 yaşındaki 2. Mehmed, Peygamberimizin “O ne güzel komutandır” müjdesine nail olarak, bundan 571 yıl önce 29 Mayıs 1453 tarihinde kendini “Fatih”, Kostantiniyye'yi de “İstanbul” yapmıştır.

2. Mehmet bütün riskleri düşünerek her türlü hazırlığı yapmış, 6 Nisan 1453 Cuma günü başlayan kuşatma 53 günlük bir kuşatmadan sonra 29 Mayıs 1453 tarihinde başarıya ulaşmıştı. Artık İstanbul alınmış, güneş bir başka doğmuştu. 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul'un fethedilmesiyle, orta çağ kapanmış ve yeni bir çağ açılmıştır. Bu fethe, Türk tarihinin en müstesna olayı olarak kabul edilerek de, Fethi Mübin denilmiştir. İstanbul'un fethi, siyasi yönden ve neticeleri bakımından dünya tarihine kesin ve silinmez damgasını vurmuş bir zaferdir.

Ebediyete intikal eden büyük Türk hükümdarı Fatih Sultan Mehmed'i ve onun kahraman ordusunu minnetle anıyor, bu güzel vatan için canlarını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum.” dedi.

Edebiyat Öğretmeni Ömer Haklı’nın “İstanbul’un Fethi” şiirini okumasının ardından okul öğrencilerinden Samet Ateş’in hazırladığı rap müziği sunuldu. Akşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ve İlayda Uyar’ın “İstanbul’un Fethi Anısına” adlı şiiri okumasıyla devam eden program “21.yy’dan 15.yy’la röportaj” adlı kısa oyun sergilenmesiyle sona erdi.

Editör: Pervasız Web