Akşehir Bilim ve Sanat Merkezi’nin sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda; Kanada merkezli bir organizasyon olan Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nın dünya çapında online olarak düzenlenen bir yarışma olduğu vurgulanarak, yılda 6 kez yapıldığı ve İngilizce, Fransızca, Çince ve Farsça gibi dillerde yürütüldüğü bilgisine yer verildi. Türkiye’de yarışmaya katılmak isteyen okullar ve öğrencilerin, bu dillerden uygun olanı seçtikleri belirtilen açıklamada; yarışmanın 3. Aşamasının 18-19 Ocak 2023 tarihlerinde Matematik Öğretmeni Nurcan Aldemir danışmanlığında Akşehir BİLSEM’de gerçekleştirildiği ve 10 öğrencinin katılım sağladığı belirtildi.

Yarışmanın bu aşamasına katılan öğrencilerimizden; 2. sınıf öğrencisi Alim Dündar ve 4. sınıf öğrencisi Alperen Ercan Kürük, tüm sorulara doğru cevap vererek Dünya 1.'si oldular. Daha önce yapılan ilk aşamada Berrin Başkan Türkiye 18.’si ve Dünya 128.’si, ikinci aşamada ise Ali Talha Öztürk Türkiye 10.’su ve Dünya 32.’si olmuşlardı.

Akşehir BİLSEM, CryptoMath’de de Var

Öğrencilerin şifreleme tekniklerini öğrendikleri ve eğlenceli bir serüvenin başkahramanlarıyla unutamayacakları bir yolculuğa çıkarak verilen bölümlerdeki şifreleri çözdükleri, Türkiye’nin en eğlenceli ve sevilen yarışmalarından birine dönüşen CryptoMath Şifrelerle Matematik Yarışması ise her yıl, yılda iki kez düzenleniyor. Öğrencilerin 9 hafta boyunca verilen hikayelerdeki şifreleri çözdükleri yarışmada, aldıkları puanlara göre ilk 10’a giren öğrenciler de ödüllendiriliyor.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlayan ve 13 Ocak 2023 tarihinde tamamlanan “Agatha’nın Hayaleti” başlıklı 5. Sezona 151 okul, 416 takım ve 148 bireysel katılım gerçekleşirken, Akşehir BİLSEM Matematik Öğretmeni Nurcan Aldemir danışmanlığında 9 hafta süren süreç sonunda öğrencilerden Osman Beyoğlu, Elif Eslem Duman, Mevlüt Özdemir ve Elif Sarıtaş’ın oluşturduğu “M EMO” takımı ile Arda Önder ve Kerem Candan’ın oluşturduğu “KRİPTOLOG KRALLAR” takımları, Türkiye 9.’su olma başarısını gösterdiler.

Yine Akşehir BİLSEM öğrencilerinden Sümeyye Rana Caran, Naim Parlak, Yunus Emre Kurt ve Eymen Çelikten’in oluşturduğu “ARTİSTLER” takımı 18. ve Ali Talha Öztürk, Ahmet Akif Solak ve İsmail Hakkı Koç’un oluşturduğu “ŞİFRE ÇÖZÜCÜLER” takımı ise yarışmada Türkiye 30.’su oldular.