Akşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde; Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Mektebi paydaşlığında Akşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu Mektebi Vefatının 40. Yılında Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı” açılış konuşmasını, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya yaptı. Paneli izlemek üzere salonda bulunan gençlere seslenen Başkan Akkaya; “Sevgili gençler; ülkemiz için çalışan ve ülkenin gelişmesine katkıda bulunan bireyler olacağınıza inancımız ve güvenimiz tamdır. Necip Fazıl Kısakürek gibi Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerini gençlerimize okutturan, anlatan ve anlattıran Anadolu Mektebi’ni tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından hazırlanan ve başkanlığını, Manisa’dan katılan Nur Bahar Karakaya’nın yaptığı panelde; Konya’dan katılan Kübra Nur Bayraktar ‘Hakikati Haykıran Adam’, Hatay’dan katılan Emine Onur ‘Necip Fazıl ve Karanlık Benlik Kavramı’, Karaman’dan katılan Muhammet Fatih Kopçal ‘Din, Tasavvuf ve Büyük Doğu Düşüncesi’, Akşehir’den katılan Kadime Berra Öncel ise ‘Necip Fazıl Eserlerinde Ölüm ve Ölümsüzlük’ konulu sunumlarını yaptılar.

Panelin sonunda Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Prof. Dr. İbrahim Kavaz ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü tarafından birer değerlendirme konuşması yapıldı. Protokol üyeleri tarafından da panelist öğrencilere plaket ve hediye takdim edildi. Necip Fazıl Anma etkinliği açılış paneline; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve siyasi partilerin temsilcileri de katılım sağladılar.