Yunak Belediyesi Zabıta Amirliği ekipleri; Ramazan ayı ile birlikte vatandaşların sağlığı ve güvenliğine yönelik olarak fırın, unlu mamuller, pastane, kasap, lokanta ve market gibi işletmelerde hijyen ve gramaj denetimlerine başladı. Gıda satışı yapan iş yerlerinde eksik gramaj ve son kullanma tarihi denetimi yapan ekipler, vatandaşın sağlığının korunmasına yönelik olarak iş yerlerinin hijyen koşullarına uygunluğunu da denetlediler. Ekipler; işletmelerde fiyat artışı, son kullanma tarihi, hijyen ve etiket başta olmak üzere çeşitli konularda incelemede bulunurken ekmekte gramaj kontrolü de yaptılar.

İlçe merkezinde faaliyet gösteren temel gıda ve tüketim ürün satışının yapıldığı zincir marketlerde yapılan denetimlerde de raflarda tarihi geçmiş ürün olup olmadığını kontrol edilirken aynı zamanda raf ve kasa fiyatları uygunluğu ile hijyen kontrolü de gerçekleştirildi. Özellikle gıda işi ile uğraşan işyerlerini denetleyen zabıta ekipleri esnafı, fiyat ve temizlik konusunda uyardı.

Konuya ilişkin açıklamasında, vatandaşların sağlığını tehdit edecek üretim ve gıda satışına asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Yunak Belediye Başkanı Ali Konak; “Denetimlerdeki amacımız vatandaşın sağlığını korumak. Vatandaşların mübarek Ramazan ayını huzurlu bir ortamda geçirmeleri için çalışmalarımız sürecek.” dedi.

Yunaklıların Ramazan ayında bir sorun yaşamamaları için denetimleri bir ay boyunca aralıksız sürdüreceklerini kaydeden Zabıta Amiri Bilal Atılgan da yaptığı değerlendirmede; “Yapılan denetimler genelde olumlu geçti. İşletme sahiplerini, imalatı mutlaka temiz ve hijyenik ortamlarda yapmaları ve fiyat konusunda uyardık.” ifadelerine yer verdi.