Ege Üniversitesi’nde Tarih Bölümü öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun (24) 2015 yılında bıçaklanarak öldürülmesi olayıyla ilgili olarak açılan davada Nurullah S., “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “terör örgütü üyeliği” suçundan da 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozularak “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrilmişti.

Çakıroğlu ailesinin avukatları, olay sırasında Cihat B.’nin de Nurullah S.’nin yanında olduğu gerekçesiyle mahkemeye müracaatta bulundu. Avukatların talebini haklı bulan İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin şüpheli hakkında başlattığı soruşturmanın ardından “kasten öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında gizli tanığa ulaşılamadığı için dinlenmesinden vazgeçilirken duruşma savcısı, bir önceki celsede verdiği esasa ilişkin mütalaasını tekrarladı.

Duruşmada hazır bulunan Çakıroğlu’nun annesi Özlem Erdem, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin adaletine güvendiğini belirterek sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Baba Fuat Mahir Çakıroğlu da sanığın tutuklanmasını ve en ağır cezayı almasını talep etti. Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan ve görgü tanıklarının kendisini olay yerinde görmediğini söylediklerini ifade eden tutuksuz sanık Cihat B. ise suçsuz olduğunu savundu.

Mahkeme heyeti, Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun katiline yardım ettiği gerekçesiyle yargılanan sanığa; “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütü faaliyeti çerçevesinde öldürmeye iştirak” suçundan 15 yıl hapis cezası vererek tutuklanmasına karar verdi.