Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin yaşandığı ülkemizde, depremden etkilenen diğer 9 ilimizle beraber toplam 10 ilde yıkılan bina sayısının çok fazla olması, can kaybının da giderek artmasına neden oluyor. Enkaz altındaki vatandaşların kurtarılması için çalışmalar sürerken sokakta zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan depremzedeler için ulaşan yardımlar da deprem bölgesi için hayati önem taşıyor.

Deprem felaketi sonrasında adeta seferberlik ilen edilen Akşehir’den ilk etapta Devlet Hastanesi’nde görevli 7 doktor ve 23 sağlık personeli, gönüllü olarak deprem bölgesine hareket etmişti. Yapılan düzenlemeler çerçevesinde Konya ilinden yardım ve desteklerin Hatay’a ulaştırılması kararı doğrultusunda Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinden 30 gönüllü uğurlanırken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde çalışan 5 personel 2 araç ise görevlendirme doğrultusunda Kahramanmaraş’a doğru yola çıktı. İlçe Jandarma Komutanlığı, başta Akşehir Ceza ve İnfaz Kurumları olmak üzere sorumluluk alanındaki asayiş görevini sürdürürken Garnizon Komutanlığı personelinden de görevlendirme yoluyla deprem bölgesine destek sağlandı.

Akşehir Belediyesi koordinasyonunda kurulan Akşehir Arama Kurtarma (AKAK) timi; 20 kişiyle ulaştıkları Hatay’da ekibe dahil olan Konya Dağcılık İzcilik Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Kulübü (KONDAK) ekibiyle koordinasyon içerisinde hareket ederek, 15 yurttaşımızın yanı sıra bir de kedi olmak üzere toplam 16 can kurtardı. Antakya merkezde çalışan ekibimiz; Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Polis Arama Kurtarma ekipleriyle de müşterek çalışmalarda bulunuyor.