Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamada; en az 1, en fazla 50 baş düve (manda dahil) alımına, Bakanlıkça belirlenen bedelin yüzde 40’ı, yurt içinde doğmuş ve düve merkezlerinden temin edilenlere ise yüzde 50’si kadar destek ödemesi yapılacağı hatırlatıldı.

Etçi Irklardan angus , charolais, limousin, hereford , Belgium blue; sütçü ırklardan holstein  ve jersey, kombine ırklardan simenthal (Fleckvieh ), brown Swiss ve montbeliard ile manda destekleme kapsamında bulunuyor. Desteklemelerden yararlanmak için düve/mandaların; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri ile yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilmesi gerekiyor. Desteklemeye esas gebe düve fiyatı hayvan başına 40 bin TL, 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı hayvan başına 25 bin TL, gebe manda fiyatı hayvan başına 30 bin TL, 8-15 aylık  boş dişi manda fiyatı ise hayvan başına 17 bin TL olarak belirlendi.

Hibe ödeme üst limitleri ise bu bedellerin yüzde 40’ı oranında olacak. Konuya ilişkin Karar uyarınca; 50 baş arası gebe düvelerde, hayvan başına 16-20 bin TL, 15 aylık boş dişi sığırlarda ise hayvan başına 10 bin-12 bin 500 TL hibe destek ödemesi verilecek.

Bir işletme, dişi hayvan kapasitesini en fazla 50 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılacak. Başvurular, 27 Ocak 2023 tarihine kadar il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılacak.