2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, tüm yurtta olduğu gibi Akşehir’de de 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlamış olmasına rağmen Yazla Şehit Astsubay İbrahim Geçer İlkokulu’nda müteahhitin çalışmaları tamamlayarak okulu teslim edememiş olmasından dolayı ders başı yapılamadı. Yazla’nın yanı sıra çevre mahalleler olan Yaşarlar ve Söğütlü’den de öğrencilerin taşımalı sistem çerçevesinde öğrenim gördükleri okulun toplam öğrenci sayısı 200’e yaklaşıyor.

Okul idaresinin yanı sıra Yazla Muhtarı vesilesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüştüklerini, diğer taraftan müteahhit ile telefon bağlantısı kurduklarını belirten veliler, 18 Eylül 2023 Pazartesi günü için söz aldıklarını ancak okul inşaatının ince işlerinde eksiklikler gözlemledikleri için endişelerinin son bulmadığını aktardılar.

Okulların açıldığı tarihten bu yana her gün okul bahçesinde toplanarak çözüm beklediklerini aktaran öğrenci velileri, çocukların eğitimden daha fazla uzak kalmaması için yetkililerden hassasiyet beklediklerini dile getirdiler.