Haber/Yorum: Ümit Aykut Şener

Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Kimya öğretmeni iken Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne geçiş yapan İbrahim Öncel, Başkan Yardımcılığı’na terfi ettirildi. İbrahim Öncel’den boşalan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ise Öncel’e yakınlığıyla bilinen Şef Mehmet Korkusuz’un vekaleten atandığı öğrenildi. Hangi müdürlüklerin Öncel’e bağlanacağının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Gazetemizin 22.06.2021 tarihli sayısında yer alan “Belediyenin Altın Çalışanları” başlıklı  ‘haber/yorum’ köşemde https://www.pervasiz.com.tr/belediyenin-kayirilan-altin-calisanlari-1

bu atamalara ilişkin tüm detayları siz okurlarımızla paylaşmıştım ve Belediyeden herhangi bir açıklama, yalanlama ya da düzeltme gönderilemediği için yazımın doğruluğu da teyit edilmiş oldu.

Öncel’in eğitimcilik hayatı ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde gösterdiği üstüüün performansının (!) ardından, başkan yardımcılığı görevinde göstereceği üstün performansı da kamuoyu merakla bekliyor olacak. Çünkü yıllardır, hali hazırda görevi başında olan 2 başkan yardımcısı ile yönetilen Akşehir Belediyesi’ne genel seçime 3 ay kala yeni bir başkan yardımcısı atamasının yapılması, soru işaretlerini de beraberinde getiriyor:

1. Başkan yardımcılığı terfii yapılan Öncel’in nasıl yetenekleri var ki; seçime sayılı günler kala atandığı makamda yenilikler ve düzenlemeler yapacak?

2. Yoksa 1 buçuk yıl önceki yazımızda ifşa olan planlar ancak mı hayata geçiriliyor?

Üstelik bunca zaman bekleyip, ülkemizin içinde bulunduğu deprem sürecinde insanların yüreğinde acılar yüklü halde yaraları sarma derdine düşmüşken; çaktırmadan, dikkat çekmeden yapıldığı zannedilerek böylesi sansasyonel atamaların yutturulacağını düşünmek de bilinmelidir ki vicdanlara hiç sığmadı. Tüm halkımız, STK’lar, Kurum ve Kuruluşlar deprem mağdurları için seferber olmuşken, gizliden gizliye yapılan bacanak ve gökten zembille inen personelinin atamaları ucubelikten öteye gidemedi.

Çünkü benim kaleme aldığım 22.06.2021 tarihli yazıma tek kelime cevap verilemediği gibi, ifşa gerekçesiyle cezalandırılacak personel arayışına gidildiği hatta bu uğurda diğer personellere yapılan baskıları da 7’den 70’e herkesin bildiği bilgisi bana da ulaştı. Ne acıdır ki, yanlış ve haksız uygulamaların farkına varan bile olmadı. Kasap et, koyun can derdine düşmüş...

Şimdi hep birlikte Öncel ve Korkusuz’un performanslarını yakından takip edeceğiz ve siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bakalım her ikisi de gerçekten çok üstün yetenekleri sayesinde mi taltif edildiler yoksa ‘Atı Alan Üsküdar’ı Çoktan Geçti’ atasözünden hareketle ve de seçimlere kısa bir süre kalmasından dolayı mı atamalar yapıldı, yakında anlarız. Bu atamalar bir yerde siyasette ‘meydan okuma’ olarak da yorumlanabilir. Yakında Akkaya’nın milletvekilliği aday adaylığı için olası bir istifasını duyarsak çok şaşırmamak lazım da ya ‘Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz’sa…

Başkan Akkaya yaptığı bu atamanın zamanlamasının oldukça manidar olduğunu herkesten önce bilecek kadar bir bürokrasi ve siyaset tecrübesine sahiptir. Zira duyurusu, kendisi deprem bölgesine gittiği günün akşamında yapılıyor.  

Yakında bir haber daha paylaşarak kamunun haber alma hakkını yerine getirmeye devam edeceğimizi bildirirken bundan şehrimizin münevverlerinin hiç şüphesi olmasın…

Mademki Nasreddin Hoca’nın Torunlarıyız, Mizahın ve Gülmecenin Başkentiyiz, Dünya’nın Ortası Akşehir’dir diyoruz; bazen tüm bu özelliklerimizin insanın başını döndürdüğünü de bugünden kamuoyuna hatırlatmakta fayda görüyorum.