Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan bilgiye göre deprem, saat 04:17 sıralarında Pazarcık ilçesinde meydana geldi. Birçok ilde ve özellikle depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde büyük yıkıma neden olan afete ilişkin olarak bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; dördüncü seviye alarm ortaya koyduklarını ve bunun, uluslararası yardımı da içerdiğini söyledi. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem sonrasında Kahramanmaraş, Adıyaman, Adana, Malatya ve Osmaniye'de yıkım ve göçüklere bağlı can kayıpları ve enkaz altında kalan vatandaşlar var.

Depremin ardından büyüklüğü 6.6’ya ulaşan onlarca artçı deprem kaydedilirken, öğle saatlerinde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda, artçı depremlerin büyüklüklerinin de yüksek olacağına ve hasarlı evlerin yıkılabileceğine dikkat çeken Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür; 3 Şubat 2023 tarihinde yaptığı paylaşımda da Osmaniye’de meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında Çelikhan-Erkenek-Kahramanmaraş kesiminden endişe ettiklerini belirtmişti.  

Dün sabah saatleri itibariyle 7 ilde 280’in üzerinde can kaybı ve 2 bin 323 yaralı olarak açıklanan rakamların artmaması yönünde devletin tüm imkanlarının seferber edildiği bildirilirken, arama kurtarma çalışmaları da gün boyunca devam etti. Enkaz altından yaralı olarak kurtarılan vatandaşlar, yakınlarının kurtarılmasını bekleyen aileler için birer umut kaynağı olurken ne yazık ki can kaybı bin 500’e ulaşırken yaralı sayısı ise 7 bin 600’ü aştı.