Bu sabah Ankara’daki evinde 84 yaşında hayatını kaybeden Deniz Baykal için 12 Şubat 2023 Pazartesi günü (yarın) TBMM’de tören yapılacak, sonrasında cenazesi Antalya’ya götürülerek defnedilecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda; “Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun.” ifadelerine yer verdi.

Deniz Baykal için siyasiler de taziye mesajları paylaştı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, paylaşımında; “Siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer alan, Antalya Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın vefatını üzüntü ile öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve CHP camiasına başsağlığı dilerim.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; “Türk siyasetinin emektar isimlerinden, tecrübeli siyasetçi ve devlet adamı, Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’a Allah’tan rahmet, yakınlarına, tüm sevenlerine ve CHP camiasına başsağlığı diliyorum” şeklinde bir paylaşım yaparken AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise sosyal medya hesabında; “Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” açıklamasına yer verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “CHP eski Genel Başkanı, eski Dışişleri Bakanlarımızdan, değerli hemşehrimiz, Antalya milletvekilimiz Sayın Deniz Baykal’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum” ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de “Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili sayın Deniz Baykal’ın vefatını üzüntüyle öğrendik. Allah rahmet eylesin. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.” Paylaşımlarında bulundular.

Deniz Baykal kimdir?

20 Temmuz 1938’de Antalya’da doğan Deniz Baykal; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi ve Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı. ABD Colombia ve Berkeley Üniversitelerinde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu. Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayınlandı.

15 (IV), 16 (V), 18, 19, 20, 22. ve 23. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçilen Baykal; Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 37. Hükümette Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümette Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı’na seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulundu.