Yeterli ve dengeli beslenebilmek için tüketilen gıdaların hem bileşen hem de kalori açısından içeriğinin bilinmesi gerekiyor. Ramazan ayında, sağlıklı bir oruç için tüketilmesi gereken gıdalar ve miktarlarının bilinmesi büyük önem taşıyor. Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre; Bakanlığa bağlı Tarımsal Politikalar ve Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM),  TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde ülkemizin ilk gıda kompozisyon veri tabanı olarak geliştirilen “TürKomp” Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlara da rehberlik edecek.

Temel gıda bileşenleri ve enerji değerleri bakımından alınması gereken günlük oranlar “TürKomp" verileriyle kolaylıkla hesaplanabiliyor. Mobil uygulamayla işlenmiş-işlenmemiş tarım ürünlerinin kalorisinden vitaminine, proteininden su oranına kadar tüm içeriklere tek bir tuşla ulaşılabiliyor. Uygulama; 14 gıda grubundan, 645 gıda ve 100 gıda bileşenine ait 63 bin civarında enerji ve besin öğeleri ile ilgili veri içeriyor. Gıdaya, bileşene ve beslenme şekline göre arama yapılabiliyor. Ayrıca, gıdaları karşılaştırma özelliği ve beslenme çantası uygulaması bulunuyor.

Uygulamada yer alan özellikler; Gıdaya, Bileşenlere, Beslenmeye göre aramalar, Beslenme Çantası ve Gıdaları Karşılaştırma şeklinde sıralanıyor. Türkçe ve İngilizce olarak hizmet veren uygulama; App Store, Google Play ve AppGalery mobil mağazalarından indirilebiliyor.