ÇYDD tarafından yapılan açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

“Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde şiddetle hissedilen deprem felaketinin yarattığı yıkıcı gelişmeler, yüreğimizi yakmaya devam ediyor. Bu büyük acı karşısında aklımız da kalbimiz de gelecek iyi haberleri bekliyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak bu kara günleri hep birlikte atlatmak için yardıma hazırız! 34 yıldır hep birlikte mücadele ettiğimiz, her zaman ve koşulda tek yürek olarak ilerlediğimiz tüm Çağdaş Yaşam dostlarıyla deprem bölgesindeki yurttaşlarımıza ivedi şekilde destek olmak adına yaptığımız yardım toplama izni başvurumuza hala yanıt alamadık.

“Ancak biz yanınızdayız!” Türkiye’nin dört bir yanındaki 122 şubemiz, 21 bin 607 üyemiz, 161 bin 350 mezunumuz, 23 bin öğrencimiz ve 61 bini aşkın destekçimizle “Yardıma hazırız!”

ÇYDD Genel Merkezi ve şubeleri olarak deprem sonrası çalışmalara destek vermeye hazır olduğumuzu belirten dilekçimizi AFAD ve İstanbul Valiliği’ne sunduk. Ayrıca deprem bölgesine acil ihtiyaç malzemesi olarak battaniye, giysi, ayakkabı, yiyecek vb. toplamak ve göndermek üzere kampanya izni için İstanbul İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvurduk. Yanıt bekliyoruz.

Deprem felaketi karşısında çözümün parçası olmak için çalışmaya devam ediyoruz. Yardım kampanyalarına destek vermek ve yardım yapmak isteyen gönüllülerimizi ve üyelerimizi yerel yönetimlere yönlendiriyoruz.

Deprem bölgesinde eğitim gören veya ailesi bölgede yaşayan 3 bin 600 öğrencimizin güncel durumlarını ve acil ihtiyaçlarını şubelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarıyla eş güdümlü çalışarak tespit ediyoruz. Afetzede öğrencilerimizin her birine bin TL destek sağlamaya başladık. Yaralarımızı hep birlikte sarmaya kararlıyız.”